מניין ההרוגים בסדרת פיגועי הטרור שאירעה הבוקר (ראשון) בכנסיות ובבתי המלון בסרי לנקה ממשיך לטפס. סגן שר התחבורה אמר שמספר ההרוגים עומד על 207 ומספר הפצועים חצה את ה-400. במקביל, שר ההגנה הודיע כי שבעה בני אדם נעצרו בחשד לקשר כלשהו למתקפה הקטלנית. על פי דיווח בגרדיאן, שלושה שוטרים נהרגו בקולומבו במהלך המרדף אחר התוקפים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ככל שעובר הזמן גם מתחילות להצטבר עדויות של תושבים ששהו סמוך לפיצוצים. אחד מהם הוא אקשאט שרף שהה במלון שאנגרי-לה בקולומבו עם אשתו וילדו: "מהקומה ה -25 שמענו שני פיצוצים רועשים, החדר כולו רעד אז החלטנו שאנחנו צריכים לרדת ללובי למרות שלא הצלחנו לראות הרבה מהחלון. כשירדנו למטה, יכולתי לראות ששירותי החירום כבר הגיעו, לקחו לי שתיים או שלוש דקות לרדת במדרגות, ובאותו זמן הגיעו השוטרים והאמבולנסים. היו הרבה נפגעים, עשרות אנשי צוות ואורחים".

אוליאן עמנואל ומשפחתו התאכסנו במלון "סינמון גראנד" בקולומבו: "היינו בחדר שלנו ושמענו פיצוץ גדול שהעיר אותנו, היו אמבולנסים, צוותי לוחמי אש, ושמענו צופרי משטרה. יצאתי מהחדר לראות מה קורה והובילו אותנו למטה. אמרו לנו שהיתה פצצה, אחד מחברי הצוות אמר לי שזה מחבל מתאבד, ושלחו אותנו בחזרה לחדרים שלנו. פחדנו לצאת".

ממשרד החוץ נמסר כי אין ישראלים המעורבים בכל שרשרת הפיגועים שהתרחשו. למרות העוצר שהוטל במקום, שדה התעופה פועל כרגיל ותיירים המעוניינים לצאת מהמקום יכולים לעשות זאת כאשר המלונות שבהם הם לנים מסדרים מול המשטרה את תנועתם הסדירה לשדה.   

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר דיווחנו כי לרשויות במדינה הייתה התרעה שגורמי טרור ובהם הארגון האסלאמי הקיצוני NTJ יבצעו פיגוע התאבדות בכנסיות מסוימות. כבר לפני 10 ימים פורסמה ההתרעה שהזהירה מפני אירוע אפשרי. במקביל דווח על שני פיצוצים נוספים שהתרחשו סמוך לעיר קולומבו. הפיצוץ השביעי אירע בבית מלון סמוך לגן החיות הלאומי. עד ראייה סיפר כי ראה כמה פצועים שוכבים על הקרקע ליד המלון, ופקידי גן החיות הכריזו שהמקום נסגר לאחר הפיצוץ.

ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר למרות שבשלב זה לא ברור מה האזור שעליו הוא חל והוא יימשך עד "שדברים יירגעו". בנוסף חסמה הממשלה את הגישה לרשתות החברתיות והודיעה על כינוס חירום של השרים.

שם הכנסיות שנפגעו: קוצ'יקאדה, סנט סבאסטיאן ובאטיקלואה. שם המלונות היוקרתיים שבהם אירעו הפיצוצים: שאנגרי לה, סינמון גראנד וקינגסבורי - כולם ממוקמים בקולומבו. עוד נמסר כי בין ההרוגים ישנם גם 35 זרים ולא תושבי המקום, ובהם צרפתים, אמריקנים והולנדים.

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
נשיא סרי לנקה מאשים את המשטרה והממשלה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
מתקפת הטרור בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
אחד מאתרי הפיגועים (צילום: טוויטר, חדשות)
צילום: טוויטר, חדשות

סרי לנקה היא יעד מתויר ואהוד על ישראלים רבים, שמגיעים למקום בעיקר למטרות גלישה. לפי ההערכות, במדינה שוהים כעת אלפי ישראלים. ישראלים המטיילים במדינה גם באזורים המרוחקים ממוקד האירועים מספרים כי רמת הכוננות עלתה גם שם וכן שיש דריכות ביטחונית גם שם. הקונסול הישראלי בהודו, אלי סנה, אמר כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים ישראלים בסרי לנקה.

בסרי לנקה חיים יותר מ-20 מיליון בני אדם. הדת הנפוצה ביותר היא הדת הבודהיסטית, שאליה משתייכים יותר מ-70% מהאוכלוסייה ורוב רובם סינהלים. דתות אחרות בסרי לנקה הן הינדואיזם (10.9% מהאוכלוסייה), אסלאם (7.6%) ונצרות (6.2%).