בשבוע שעבר בתחקיר ששודר בתוכנית "עובדה" נחשפו דרכי הפעולה של חברת המודיעין הישראלית בלאק קיוב - סטלה פן עבדה בשנים האחרונות כסוכנת של החברה והיא זו שנשלחה על ידה, לשחקנית רוז מק'גוון, שסיפרה שהמפיק ההוליוודי אנס אותה. התפקיד של הסוכנת פן היה להשיג ממנה מידע וגם למנוע פרסום תחקיר על ויינסטיין. אמש (שלישי) היא ניסתה להסביר לאדווה דדון בריאיון בלעדי כיצד עשתה זאת. "החלטתי לדבר עכשיו כי אומרים עליי שאני משתיקה אנשים ומאיימת", אמרה. "על זה אני לא מסוגלת לשתוק יותר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני סטלה פן, ואני חוקרת אמת", פתחה פן את דבריה. "התפקיד שלי וכל מטרתו - להגיע לאמת באמצעות שיחות עם אנשים". היא סיפרה כי כשהתחילה לעבוד עם ויינסטיין היא לא ידעה את כל מה שידוע על המפיקה היום. "באותה תקופה הוא לא היה מפלצת. כדי שתבינו את הצד שלי והסיפור והאמת המלאה צריך לחזור לאחור לתחילת הפרויקט".

לפני שנתיים וחצי התמונות של הישראלית המסתורית (פן) פורסמו בכל העולם. היא הסוכנת הסמויה שהועסקה ע"י חברת המודיעין העסקי בשירות הארווי ויינסטין. המטרה: לאסוף מידע שישרת את המפיק ההוליוודי. היא נפגשה בין היתר גם כוכבת הקולנוע מק'גוון בעקבות ציוצים בטוויטר מאוקטובר 2016 שם היא רומסת על מנהל אולפנים שאנס אותה.

בלאק קיוב, חברה לריגול עסקי (צילום: החדשות)
בלאק קיוב, חברה לריגול עסקי | צילום: החדשות

"בפגישה הראשונה שלנו שמתי לב לדיסוננס מאוד גדול בין איך שכולם מתייחסים לויינסטיין לבין המצוקה בה היה נדמה שהוא נמצא", שחזרה. "והוא פשוט ישב מולי ואמר לי בעיניים: 'אני צריך עזרה מישהו מנסה לפגוע בי'. הדבר הזה כלל עמיתים קולגות ובני משפחה והמטרה הייתה כמו תמיד להבין מה עומד מאוחרי זה ולנסות לעצור את זה". פן הדגישה: "מפה ועד מה שהתגלה - המרחק עצום".

"אני סטלה ואני חוקרת אמת והמטרה שלי היא לחשוף אותה"

היא סיפרה כי מי שתיווך את העסקה הזו והכיר בין הצדדים "הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק". פן ציינה כי: "הארווי היה אז אחד האנשים המכובדים והאהובים שיש בתעשייה. הוא היה מפיק על. אפילו מריל סטריפ קראה לו פעם אלוהים. כל התעשייה סגדה לו, הוא הריץ את קלינטון לנשיאות, אותה תקופה הוא לא היה מי שהוא היום. אבל אני ממש לא הסתנוורתי, מבחינתי זה היה עוד לקוח במצוקה".

החוזה בין פרקליטו של ויינסטין ובלאק קיוב נחתם כשבועיים לאחר הציוץ של מק'גוון. עבור 1.3 מיליון דולר. החברה הייתה צריכה להיפגש עם עשרות אנשים ולספק מודיעין שיסייע לעצור בין היתר, פרסום תחקיר שלילי אודותיו בניו יורק טיימס, וגם להגיע תחת כיסוי לשחקנית כדי להשיג ממנה עותק של הספר שהיא כותבת ובו מידע שלילי ומזיק על הלקוח ויינסטיין.

המפיק ההוליוודי הארווי וויינסטין (צילום: רויטרס, חדשות)
המפיק ההוליוודי הארווי וויינסטין | צילום: רויטרס, חדשות

סטלה פן סיפרה: "יש פרופיל מבנה וסיפור כיסוי אבל אני בתור סטלה צריכה למצוא איך אני יכולה להזדהות עם אותו אדם. אין הפלה בפח יש פה סיטואציה שנוצרת כדי ששתי נשים יוכלו לדבר וזה דורש מניפולציה מסוימת אבל לא להפיל בפח".

היא טענה כי הרגישה בנוח לעשות את המשימה: "היא הייתה לחשוף את האמת והמטרה של הפרויקט לא הייתה השתקה". פן המשיכה: "פורסמו הרבה דברים ולא השגתי את הביוגרפיה, הצלחתי להגיע איתה למקום בו היא מדברת איתי והיא משתפת, ואז אני מגלה עליה דברים ואני מגלה שאני לא מוצאת שיש מישהו מאחוריה".

עבור השגת תוכן הספר, בלאק קיוב, כך ע"פ החוזה תקבל עוד 50 אלף דולר. סוכנת השטח המצטיינת של החברה נשלחת למשימה. כשנה אחרי שסטלה יצאה למשימה - החלו התלונות. עוד ועוד נשים בהוליווד העידו על מעשיו של המפיק ההוליוודי והפרשה תרעיד את התעשייה כולה, ותחולל את המהפכה העולמית שאנחנו מכירים היום כ-"מי טו".

תחת סיפור כיסוי של בכירה בקרן השקעות לונדונית היא הציעה פן למק'גוון 60 אלף דולר תמורת השתתפות בכנס למאבק נגד אפליית נשים בעבודה. עבור זה הוקם אתר אינטרנט פיקטיבי ופן הצליחה להתקרב לשחקנית, להיפגש איתה מספר פעמים במלונות בניו יורק ולוס אנג'לס. אחרי התהדקות הקשר בין השתיים, שנמשך כשמונה חודשים, הסוכנת של חברת המודיעין יצאה מהתמונה - לדבריה.

השחקנית רוז מק'גוון (צילום: רויטרס, חדשות)
השחקנית רוז מק'גוון | צילום: רויטרס, חדשות

"נפגשתי איתה בדמות בדויה אבל החיבור היה אמיתי", טענה. "כשאני דיברתי איתה סטלה דיברה איתה. הפכנו לחברות והקשר היה אמיתי. בשלב מסוים הפסקנו להתקשר והפרויקט לא המשיך כי הבנו שאנחנו לא מצליחים להציג את הדברים ושאולי יש דברים בגו. מאז ועד היום החברה פתחה ועדה לקבלת לקוחות שנועדה למנוע את הויינסטיין הבא".

באשר לשאלה אם היא מצטערת שלקחה חלק בפרויקט שכזה היא השיבה: "אני לא מצטערת שלקחתי את העבודה כי באותה תקופה זה היה הדבר הנכון לעשות". אך הדגישה: "אני מאוד מצטערת שהיא נפגעה כי בדיעבד היינו חברות אני מצטערת שהיא הרגישה שאני עוד בנאדם בשורה של אנשים שהגיעו לחייה והיה אינטרס מאחורי זה".