משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה באירן. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע נסיגת טהרן מחלקים בהסכם הגרעין, שר ההגנה האירני אמיר חתאמי שיגר היום (רביעי) מסר מאיים לעבר ישראל וארה"ב: "נביס את החזית האמריקנית ישראלית". בכיר נוסף טהרן התייחס גם הוא למתיחות עם ארה"ב. "אנחנו מוכנים לכל תרחיש", אמר. "מעימות ועד דיפלומטיה, אבל לא רוצים מלחמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד טען הבכיר האירני לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב לא יכולה להרשות לעצמה מלחמה נוספת במזרח התיכון, והוסיף שאם יתפתח עימות באזור יהיו לכך השלכות - "מעל לכל דמיון".

אירן הפסיקה באופן רשמי לעמוד במספר התחייבויות שעליהן חתמה בהסכם הגרעין עם המעצמות ב-2015, כך דיווחה הבוקר סוכנות הידיעות הרשמית באירן ISNA. לפי הדיווח, היציאה ממספר סעיפים בהסכם הגרעין התבצעה בעקבות הוראה של המועצה לביטחון לאומי במדינה.

מתקן להעשרת אורניום באירן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן גרעין אירני | צילום: רויטרס, חדשות

גורם רשמי במשטר בטהרן מסר לסוכנות הידיעות ISNA שלפי החלטת המועצה לביטחון לאומי במדינה, אירן כעת לא מגבילה את עצמה בכמויות הייצור של אורניום מועשר ומים כבדים.

בשבוע שעבר אירן הזהירה את המעצמות החתומות עמה על הסכם הגרעין מפני החלתה להשהות חלק מהתחייבויותיה תחת הסכם הגרעין, כשנה לאחר שארצות הברית פרשה ממנה באופן צדדי והחזירה את הסנקציות לתוקף.

תחת הסכם הגרעין, לטהרן היה מותר לייצר אורניום מועשר ברמה נמוכה תחת הגבלה של 300 קילוגרמים. בנוסף, אירן יכלה לייצר מים כבדים ולאחסן מהם עד כ-130 טונות. בטהרן יכלו לנייד את הכמויות הללו אל מחוץ למדינה כדי לאחסנם או לסחור בהם.

חלפני הכספים בטהרן חוששים יותר מקריסה מאשר מלחמה (צילום: רויטרס, חדשות)
מסרים תקיפים ומפויסים במקביל, חמינאי | צילום: רויטרס, חדשות

המהלך האירני, עם זאת, לא מפר את הסכם הגרעין באופן מהותי. בטהרן הזהירו כי אם המעצמות לא יגנו על הכלכלה האירנית מהסנקציות האמריקניות תוך 60 יום, אירן תחל להעשיר אורניום ברמה גבוהה יותר - צעד משמעותי בפריצה ליכולת גרעינית.

באיחוד האירופי, בתגובה להודעה האירנית לפני כשבוע, הבהירו כי למרות המהלך הן עדיין מחויבות להסכם הגרעין. עם זאת, שרי החוץ של גרמניה, צרפת ובריטניה מסרו שהם לא יסכימו לקבל אולטימטומים מטהרן.

חמינאי: לא תהיה מלחמה עם ארצות הברית

בצל המתיחות הגוברת בין וושינגטון לטהרן והאיומים משני הצדדים, המנהיג העליון של אירן עלי חמינאי סיפק אתמול הצהרה מרגיעה ואמר כי לא תהיה מלחמה עם ארצות הברית. עם זאת, הדגיש חמינאי כי הוא לא מתכוון לנהל משא ומתן על הסכם הגרעין. בפגישה עם מפקדי הכוחות המזוינים ובכירים במשטר אמר: "הבחירה היחידה של העם שלנו היא התגוננות מפני 'השטן הגדול'".

מאיים בהשמדת אירן, הנשיא טראמפ (צילום: רויטרס, reuters)
בדרך למלחמה עם אירן? טראמפ | צילום: רויטרס, reuters

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הכחיש אתמול את הדיווח שפורסם הבוקר בניו יורק טיימס, לפיו ארה"ב שוקלת לשלוח כ-120 אלף חיילים למזרח התיכון. "אני חושב שאלו פייק-ניוז. אני מוכן לעשות זאת, אבל לא תיכננו את זה", הבהיר טראמפ. "אם היינו מתכננים דבר כזה, היינו שולחים הרבה יותר חיילים מהמספר שפורסם".

מוקדם יותר אתמול נשמעו דווקא מסרים תוקפניים מצד אירן. יועצו הקרוב של הנשיא האירני פרסם בחשבון הטוויטר שלו מסר באנגלית לטראמפ: "רצית הסכם גרעין טוב יותר? נראה שתקבל מלחמה במקום".

הסאמדין אשנה, יועץ של הנשיא רוחאני ומי שנחשב למקורב וחבר במעגל הפנימי של ההנהגה האירנית, התייחס בטוויטר למתיחות עם וושינגטון ולהצהרות הנשיא טראמפ. "רצית עסקה טובה יותר עם אירן, אך נראה שאתה עומד לקבל מלחמה במקום", כתב.

נאבקים לשמור על ייצוא נפט, אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
נאבקים לשמור על ייצוא נפט, אירן | צילום: רויטרס, חדשות

היועץ הקרוב אף התייחס ליועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, שנחשב למוביל המדיניות התקיפה מול אירן: "זה מה שקורה כשאתה מקשיב לאיש עם השפם (בולטון). בהצלחה בשנת 2020!".