הפגנת BDS, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגנת BDS, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

הפרלמנט בגרמניה העביר היום (שישי) הצעת חוק המגנה את תנועת החרם על ישראל (BDS) - ומגדירה אותה כאנטישמית. בחוק, שעבר ברוב חוצה מפלגות, קורא הפרלמנט לממשלה שלא לתמוך או לממן בגופים המתנגדים לזכות ישראל להגן על עצמה. ההצעה אמנם לא מחייבת את הממשלה, אך היא נתמכה בידי מפלגת השלטון של הקנצלרית אנגלה מרקל, שצפויה לבחון כעת את אופן יישומה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות ההחלטה: "אני מברך את הבונדסטאג הגרמני על ההחלטה החשובה שמכירה בתנועת החרם על ישראל (BDS) כתנועה אנטישמית ומכריזה שאסור לממנה. בייחוד אני מעריך את הקריאה של הבונדסטאג שעל גרמניה להפסיק לממן ארגונים שפועלים נגד קיומה של מדינת ישראל. אני מקווה שההחלטה תביא לצעדים ממשיים, ואני קורא למדינות נוספות לאמץ חקיקה דומה".

אנגלה מרקל (צילום: רויטרס, חדשות)
צפויה ליישם את ההחלטה, אנגלה מרקל | צילום: רויטרס, חדשות

ממלא-מקום שר החוץ, ח"כ ישראל כ"ץ, בירך גם הוא על החוק החדש. "אנחנו מקדמים בברכה את החלטת הבונדסטאג נגד תנועה ה-BDS", מסר כ"ץ. "הפרלמנט הגרמני קבע כי מדובר בתנועה אנטישמית המקדמת חרם בלתי חוקי נגד ישראל. זהו צעד חשוב ואנו תקווה שגם מדינות אחרות באירופה תלכנה בדרך זו".

גם חבר הכנסת יאיר לפיד מכחול לבן שיבח את החוק הגרמני. "ההחלטה של הבונדסטג שלמעשה מגדירה את תנועת ה-BDS אנטישמית וקוראת לממשלת גרמניה לא לתמוך באף ארגון שתומך ב-BDS היא צעד חשוב ונכון", כתב בטוויטר. "מדובר בתנועה שהיא הגלגול המודרני של תנועות אנטישמיות מהעבר. זה הזמן ללחוץ על כל מדינות אירופה ללכת בדרכה של גרמניה"