הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
אישר תקיפה אך התחרט ברגע האחרןו | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר תקיפה צבאית נגד שורת מטרות רחבה של מתקנים צבאיים אירניים כמו מכ"מים וסוללות טילים - אבל החליט לחזור בו ברגע האחרון, כך פורסם הבוקר (שישי) ב"ניו יורק טיימס". מטוסי קרב כבר היו באוויר וספינות מלחמה בעמדות תקיפה אך הטילים לא שוגרו לעבר המטרות. טרם ברור מה הוביל לנסיגה מהתקיפה והאם היא בכל זאת יכולה להתממש בקרוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

יממה לאחר הפלת המל"ט האמריקני על ידי אירן במיצרי הורמוז, התגובה האמריקנית - כמעט והגיעה. בדיווח בארה"ב צוטטו מספר בכירים בממשל שטענו כי טראמפ אישר את התקיפה, שהייתה מתכוננת להתבצע זמן קצר לפני עלות השחר במפרץ, על מנת לצמצם את הסיכון לאזרחים או לכוחות הצבא האירני. כמו כן על פי דיווחים, הצוות המדיני של טראמפ תמך בתקיפה אולם היו אלה הגורמים בפנטגון שהניעו אותו לסגת מהרעיון.

פיצוץ המלט האמריקאי‎ (צילום: טויטר, חדשות)
הפלת המל"ט האמריקני | צילום: טויטר, חדשות

לשאלת כתבים אמש לגבי תקיפה אפשרית השיב טראמפ: "תדעו בקרוב". כמו כן, במעשיו לאורך היום וגם בכמה מהתבטאויותיו, שידר טראמפ כי בכוונתו להגיב בחריפות וצייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "אירן עשתה טעות גדולה מאוד". ע"פ הדיווח בניו יורק טיימס, לא ברור עדיין אם הנסיגה מהתקיפה נבעה כתוצאה משינוי בדעתו של טראמפ או עקב חששות בממשל לגבי האסטרטגיה.

קרב הגרסאות: ארה"ב ואירן פרסמו מפות סותרות של מיקום התקיפה

טראמפ כינס אמש בכירים בקונגרס על מנת לתדרך אותם באשר לאפשרויות שעל הפרק וגורמים ביטחוניים העריכו כי אם יחליט לתקוף, אזי המתקפה לא תהיה בשטחה של אירן - אלא באזורים שיש לה אינטרסים כגון סוריה, או במיצרי הורמוז עצמם. במקביל, רשות התעופה הפדרלית פרסמה צו חירום שבו אסרה על כל חברות התעופה האמריקניות לטוס באזור מיצרי הורמוז ומפרץ עומאן. "הנכונות של אירן לשגר טילים ארוכי טווח ללא אזהרה ובאזור מרובה טיסות אזרחיות מדאיגה", נאמר בהודעה.

מוקדם יותר הפנטגון פרסם תמונה שלטענת ארה"ב מוכיחה שהמל"ט שיורט שהה במים בינלאומיים בעת הפלתו. מוקדם יותר בטהרן פרסמו תמונות משלהם, המראות כי מסלול המל"ט חדר למים הטריטוריאלים של אירן והופל בשטחה. בתמונה שפרסם משרד ההגנה האמריקני נראים גבולות המים הטריטוריאלים של אירן ושל איחוד האמירויות, וביניהם שורטט מסלול התעופה של המל"ט. נקודת היירוט צוירה מחוץ לשטח אירן והומחשה על ידי תמונה מוגדלת.

מיקום ההפלה לפי ארה"ב (צילום: הפנטגון, חדשות)
מיקום ההפלה לפי ארה"ב | צילום: הפנטגון, חדשות
מסלול המל"ט האמריקני לטענת אירן (צילום: חשבון הטוויטר של שר החוץ האירני, חדשות)
המפה שפרסמו האירנים | צילום: חשבון הטוויטר של שר החוץ האירני, חדשות

מספר שעות קודם לכן פרסם שר החוץ האירני, מוחמד זריף, תמונות בחשבון הטוויטר שלו המוכיחות לטענתו כי ארה"ב הפרה את הריבונות של אירן וחדרה לשטח האווירי שלה. "המל"ט האמריקני המריא מאיחוד האמירויות במצב חמקני וחדר לשטח שלנו", צייץ זריף. "מצאנו חלקים ממנו במים הטריטוריאליים שלנו, היכן שיורט".

בתוך כך, בכירים בבית הנבחרים האמריקני ובסנאט הגיבו הלילה למתיחות הנפיצה במפרץ. יו"ר הקונגרס ננסי פלוסי אמרה כי על אף שהתקיפה האירנית נעשתה במים בינלאומיים וללא פרובוקציה אמריקנית, על ארה"ב "לעשות הכול כדי להרגיע את המצב. הסיטואציה הנוכחית דורשת הנהגה חכמה, חזקה ואסטרטגית, לא פזיזה".

מנהיג המפלגה הדמוקרטית בסנאט, הסנטור צ'אק שומר, אמר כי הוא מודאג מכך שהנשיא טראמפ "ימעד" אל תוך מלחמה שלא התכוון להיכנס אליה. "כל עימות עם אירן ידרוש את אישור הקונגרס", הזהיר שומר. גם בצד הרפובליקני הפצירו בנשיא לנקוט בגישה זהירה. בכירים רפובליקנים בקונגרס פרסמו הצהרה בה קבעו כי "על ארה"ב לענות בתגובה מדודה לאירועים".

התיעוד האמריקני ומקבילו האירני

אמש הפנטגון שחרר תיעוד מהתקרית, בו ניתן לראות את שובל העשן אחרי הפגיעה במל"ט מסוג RQ-4. לפני פרסום התיעוד גורמים בצבא האמריקני טענו כי המל"ט הופל כ-34 ק"מ מאירן, מחוץ למים הטריטוריאליים של משמרות המהפכה ולכן מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי. "מדובר בהתקפה מסוכנת וחסרת אחריות", אמרו הגורמים הצבאיים. "התקרית התרחשה בין במפרץ הפרסי וסיכנה אזרחים חפי מפשע". בהמשך פרסה אירן תיעוד משלה לאירוע.

מוקדם יותר אתמול החריפה הרפובליקה האסלאמית את רף האיומים נגד ארה"ב: מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי אמר כי ארצו לא מעוניינת במלחמה - אך תעשה הכול כדי להגן על עצמה מפני כל תוקפנות אפשרית וכל איום שלא יהיה. "הפלת מל"ט המודיעין האמריקני העביר מסר ברור לוושינגטון", הוסיף סלאמי. 

במקביל, דובר משרד החוץ של אירן גינה את הכניסה של ארצות הברית למרחב האווירי של המדינה ושלח איום חריף לבית הלבן: "נגיב בעוצמה לפרובוקציות לא חוקיות".