טראמפ וחתנו קושנר (צילום: רויטרס, חדשות)
קושנר: צריך להסתכן כדי לשנות | צילום: רויטרס, חדשות

מסמך סודי של הבית הלבן שהתפרסם אמש (בין שישי לשבת) באתר Foreign Policy חושף חלק נוסף ממה ייתכן ויהיו העקרונות המרכזיים עליהם תתבסס תכנית השלום למזרח התיכון של הנשיא טראמפ - אותה הממשל צפוי לחשוף בתחילת חודש יוני. המסמך, אותו שלח יועצו של טראמפ ומי שמופקד על התכנית ג'ארד קושנר, מספק קדימון לשלום על פי הממשל האמריקני - שבירת הסטטוס קוו בנושאי ליבה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

"מטרתנו לא יכולה להיות להשאיר את הדברים יציבים כמו שהם", כתב קושנר במסמך לבכירים בבית הלבן. "מטרתנו חייבת להיות לשנות דברים לטובה בצורה משמעותית. לעיתים חייבים לקחת סיכון מבחינה אסטרטגית שנשבור דברים כדי להגיע לשם".

את המסמך הסודי שלח קושנר לפני כשנה וחצי דרך חשבון האימייל שלו בבית הלבן לגורמים בכירים בממשל, בניסיון להשיג תמיכה בקיצוץ תקציב אונר"א - סוכנות הפליטים הפלסטינים מטעם האו"ם. לפי קושנר, אונר"א משמרת את מעמד הפליטות של הפלסטינים ובכך תוקעת את תהליך השלום למשך עשרות שנים. במייל, קושנר מנסה להוריד את הנושא מהשולחן על ידי ביטול מעמד הפליטות של הפלסטינים במדינות ערב.

מאמינים באוטונומיה בלבד? (צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות)
אימץ את העמדה הישראלית? קושנר | צילום: קובי גדעון / לע"מ, חדשות

המסמך עולה כי קושנר ניסה במיוחד לשכנע את מזכיר המדינה רקס טילרסון שכיהן אז בתפקידו, וקידם גישה סקפטית לקיצוץ כספי הסיוע האמריקנים מהסוכנות. קושנר ציטט במייל כתבה ובה נטען כי על הרשות הפלסטינית לקחת אחריות על הפלסטינים בשטחם וכי על מדינות ערב הסובבות לישראל לקלוט באופן מלא את הפלסטינים בשטחם.

"זה מאוד חשוב שנעשה מאמץ כנה ואמיתי לשבש את פעילות אונר"א", כתב קושנר. "הארגון מנציח את הסטטוס-קוו, מושחת, לא יעיל ולא מסייע לקדם את השלום".

האימייל הזה, שמעולם לא נחשף באופן מלא, יכול לספק אישור לעמדות של הממשל האמריקני כלפי אחד הנושאים הכי רגישים בסכסוך הישראלי-פלסטיני: זכות השיבה. לפי המסמך, קושנר מתיישב בצורה כמעט מלאה עם העמדה הישראלית בנושא.

יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר ביום רביעי האחרון לקבוצת שגרירים כי תוכנית השלום של הנשיא האמריקני לסכסוך הישראלי-פלסטיני תיחשף אחרי סיום חג הרמדאן, בתחילת חודש יוני, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס, מפי גורם המעורה בדברים. שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אישר את הפרטים.

"מזיקה לשלום", אונר"א (צילום: רויטרס, חדשות)
"מזיקה לשלום", אונר"א | צילום: רויטרס, חדשות

לפי הדיווח, קושנר נפגש עם כ-100 שגרירים מרחבי העולם במסגרת אירוע של מחלקת המדינה בוושינגטון והפציר בהם לשמור על ראש פתוח לגבי "עסקת המאה" של טראמפ למזרח התיכון. עוד הדגיש יועצו של נשיא ארה"ב כי התוכנית תדרוש פשרות משני הצדדים. "כולנו נידרש למצוא פשרות סבירות שיהפכו את השלום לאפשרי, אך התוכנית לא תאיים על ביטחונה של ישראל", אמר קושנר.

לתוכנית שני מרכיבים מרכזיים: חלק פוליטי שמטפל בסוגיות הליבה הפוליטיות כמו למשל מעמדה של ירושלים, וחלק כלכלי שמטרתו לסייע לפלסטינים לפתח את הכלכלה שלהם.

דיווח: התוכנית לא תכלול מדינה פלסטינית

בתחילת השבוע דווח ב"וושינגטון פוסט" כי תוכנית השלום של טראמפ לא צפויה לכלול הקמת מדינה פלסטינית, אלא רק אוטונומיה. עוד דווח כי התוכנית תוצג באביב או בתחילת הקיץ, תכלול הכרה של מדינות ערב בישראל ותעסוק בהרחבה בצרכי הביטחון שלה.

קושנר, המכונה "המוח" מאחורי התוכנית, שפרטיה הרשמיים עדיין עלומים, עבד עליה בשנתיים האחרונות מאז כניסתו לתפקיד. גורמים ערביים המעורים במאמציו של קושנר רמזו כי התוכנית מתמקדת במתן הזדמנויות כלכליות לפלסטינים ובביסוס השליטה הישראלית בשטחים שבמחלוקת. קושנר תיאר את התוכנית ככזו שמתבססת על ארבעה עקרונות מרכזיים: חופש, כבוד, ביטחון והזדמנות.

הפגנות על גדר הרצועה, ארכיון (צילום: Sky News, חדשות)
אוטונומיה ללא מדינה, מפגינים בעזה | צילום: Sky News, חדשות

במקביל, ה"גארדיאן" הבריטי פרסם מכתב של בכירים לשעבר באיחוד האירופי, בהם שישה ראשי ממשלה ו-25 שרי חוץ, שקוראים לדחות את התכנית בשל היותה לא הוגנת כלפי הפלסטינים. במכתב, שנשלח גם לאיחוד האירופי ולממשלות באיחוד, המנהיגים לשעבר טוענים כי אירופה חייבת לעמוד לצד פתרון שתי המדינות וגינו את המדיניות של ממשל טראמפ שלטענתם היא חד צדדית לטובת ישראל.

"הגיע הזמן שאירופה תתייצב מאחורי התנאים העקרוניים שהציבה לשלום בין ישראל לפלסטין", כתבו הבכירים, שקראו לאימוץ תוכנית שתכלול הקמת מדינה פלסטינית, עם ירושלים כבירה משותפת. "לצערנו, הממשל הנוכחי בוושינגטון נטש את המדיניות האמריקנית ארוכת השנים".

לדבריהם, וושינגטון "הפגינה אדישות מטרידה לסוגיית התרחבות ההתנחלויות" בגדה המערבית וקטעה מאות מיליוני דולרים בכספי סיוע לפלסטינים. בכך, הממשל האמריקני "מהמר בביטחון וביציבות של מדינות רבות הנמצאות על סף דלתה של אירופה".