הקהילה היהודית בגונדר, ארכיון (צילום: החדשות‎)
הקהילה היהודית בגונדר, ארכיון | צילום: החדשות

"מבקשים ממדינת ישראל - תצילו אותנו": בהמשך לניסיון ההפיכה שבוצע במהלך הלילה באתיופיה, שבמהלכו נהרגו מושל מחוז אמהרה, יועצו, והרמטכ"ל - שנורה למוות בביתו על ידי שומר הראש שלו - שוחחנו היום (ראשון) עם תושבים מקומיים מהקהילה היהודית. כולם בחרו להישאר בעילום שם, והדגישו שהם מפחדים מאוד לאחר שבמשך כל הלילה נשמעו במדינה יריות. בשעות האחרונות ראש הממשלה הודיע כי כוחות הביטחון השיגו שליטה על ההפיכה באמהרה: משרד החוץ פרסם אזהרה בשל "אי יציבות פוליטית ביטחונית ברחבי אתיופיה", למרות הודעת הרשויות כי ניסיון ההפיכה נבלם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפי חברי הקהילה שעמם שוחחנו, העיר גונדר שבה מתגוררים כ-6,000 יהודים מבני הפלאשמורה שממתינים לעלות לישראל, מכותרת - אין יוצא ואין בא. כוחות פדרליים מקיפים את העיר ונערכים להיכנס אליה במטרה לעצור חלק מחברי הכוח שניסו לבצע את ההפיכה.

צבא אתיופיה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צבא אתיופיה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אחד מנציגי הקהילה סיפר לחדשות Online: "אמרנו לכל האנשים שלנו לא לצאת מבתיהם. במקרה הכי גרוע - בית הכנסת פתוח והם יכולים להגיע ולהסתתר בו אם היריות יימשכו והם יפחדו להיות בבתים. הוספנו אבטחה לבית הכנסת, אף אחד מאנשי הסוכנות ומשרד הפנים לא דיבר איתנו או נתן הנחיות אבל אנחנו לא לוקחים סיכון - ופונים לממשלת ישראל שתציל אותנו".

"בכל פעם שיש בלאגן באזור הזה, מי שחוטף זה היהודים", הוסיף הנציג. "כרגע יש שקט מתוח ורואים תנועה ערה של כוחות צבא. אין אינטרנט. שמענו את ראש הממשלה של אתיופיה, ד"ר אביי אחמד, נואם ברדיו ואומר 'נעשה הכול כדי להשתלט על המצב'. שמענו אותו אומר שנעצרו חלק מהמעורבים".

"ראש הממשלה לבש מדי צבא - מפחיד לראות את זה"

ראש הממשלה של אתיופיה אביי אחמד עלה אמש לשידור בטלוויזיה המקומית ודיווח על ניסיון ההפיכה בשידור חי. בפנייתו לציבור סיפר כי הרמטכ"ל נורה בידי אנשים "קרובים אליו", וכי ניסיון ההפיכה התחיל בזמן פגישה של בכירים בממשל.

רה"מ לבוש מדים: "מפחיד לראות את זה" (צילום: סקיי ניוז, חדשות)
רה"מ לבוש מדים: "מפחיד לראות את זה" | צילום: סקיי ניוז, חדשות

לדברי התושב המקומי שעמו שוחחנו, העובדה שראש הממשלה עטה על עצמו באופן חריג מדי צבא עודדה את הבהלה. "היה מפחיד לראות את זה, כי בדרך כלל אנחנו רגילים לראות אותו בחליפה", הסביר. "זה רק הגביר את תחושת הפחד אצלנו". עוד סיפר כי חברי הקהילה "בודקים שאף אחד לא נעלם ושכולם יצרו קשר", אבל יש קושי רב עקב שיבושים בטלפונים ובאינטרנט.

עמנואל נחשון, דובר משרד החוץ, אמר לחדשות: "מעדיפים בשלב זה כמה שפחות להתבטא, אך אנחנו בקשר עם אנשינו בשגרירות ישראל באדיס אבבה וכולם בסדר. מעבר לזה אנחנו לא רוצים להתבטא בעניין פנימי של אתיופיה".

"לאור הידיעות על התנקשות ברמטכ"ל אתיופיה ופגיעה באישים נוספים ועל רקע אי הודאות לגבי המצב השורר כרגע במדינה, על ישראלים השוהים באתיופיה לנקוט במשנה זהירות במקום", נמסר ממשרד החוץ היום אחר הצהריים.

לפי הנחיות משרד החוץ, "יש להימנע מהתקהלויות, להתרחק מהפגנות מקומיות ובאופן כללי מומלץ לאזרחים ישראלים הנמצאים כעת באתיופיה לשהות במקום מגוריהם עד להתבהרות המצב. בנוסף, יש לעקוב אחר הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים ולהישמע להנחיות הרשויות. שימו לב כי לאור המצב ישנם קשיים בתקשורת הסלולרית ובזמינות רשת האינטרנט במדינה".