ההתבטאויות המתריסות נגד יהודים בפולין נמשכות, וכעת עוברות גם למעשים. אמש (ראשון) נרשמה תקרית חריגה במהלך נאום שנשאה חברת מפלגת השלטון בפולין ושרת החוץ לשעבר, אנה קרופקה, כשחבר מפלגת ימין קיצוני הניח כיפה על ראשה לקול צחוק הקהל, בטענה שמפלגתה "כורעת ברך ליהודים". זמן קצר לאחר מכן הפוליטיקאי הפולני הניח את הכיפה על שולחן לידה והיא בתגובה השליכה אותה לעברו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך עצרת שהתקיימה בסוף השבוע בעיר לודז', שבה בנו הנאצים את הגטו השני בגודלו בשטחים שכבשו במלחמת העולם השנייה וסופחו לגרמניה הנאצית, ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי אמר כי אם ארצו תחזיר את הרכוש שנגזל בזמן השואה - הדבר יהיה ניצחון להיטלר. לדבריו, כל עוד הוא השלטון הדבר לעולם לא יצא לפועל.

"אם פולין תהיה אי פעם במצב שבו תשלם פיצויים על מלחמת העולם השנייה, זה היה כאילו היטלר ניצח", אמר והצהיר כי כל עוד מפלגתו, "חוק וצדק", תישאר בשלטון - "דבר כזה לא יקרה לעולם".

"החיים, העתיד, החירות, הדמוקרטיה והרכוש שלנו נשללו מאיתנו באכזריות", אמר מורבייצקי בעצרת. "אנחנו לא מסכימים שידרשו מאיתנו פיצויים כלשהם. לא נרשה זאת. אני רוצה להיות נחרץ. הערבות לכך שזה לא יקרה לעולם זאת ממשלה של מפלגת החוק והצדק".

מחאה בפולין נגד מתן פיצויים ליהודים
מחאה בפולין נגד מתן פיצויים ליהודים | צילום: AP, חדשות

סוגיית הפיצויים מעיבה תקופה ארוכה על היחסים בין ירושלים לוורשה - והיחסים בין המדינות הגיעו לשפל בשבוע האחרון, כשאריק לדרמן, תושב הרצליה בשנות ה-60 לחייו, ירק לעבר השגריר הפולני סמוך למבנה השגרירות בתל אביב. לדרמן נעצר על ידי המשטרה לאחר שבשגרירות פולין בישראל הגישו לה תלונה רשמית.

ראש ממשלת פולין מורבייצקי הגיב אז בחריפות לתקרית ואמר: "מודאג מאוד מהמתקפה הגזענית על השגריר מארק מגירובסקי. פולין מגנה בחריפות את המעשה הנובע משנאת זרים. אסור לנו לקבל אלימות כנגד דיפלומטים או כל אזרח אחר".