אילוסטרציה (צילום: SkyNews, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: SkyNews, חדשות

אחרי שהנשיא טראמפ תודרך פרטנית בתחילת השבוע, גם שלושה חברי סנאט תודרכו במידע מסווג שקיבלו מהפנטגון על סדרה של מפגשים של לוחמי הצי האמריקני – עם עב"מים, כן, עב"מים. כך מדווח הבוקר (חמישי) האתר האמריקני "פוליטיקו", שקיבל את המידע מידי גורמים רשמיים בבית הלבן. למרות שטראמפ עצמו אמר לאחר אותו תדרוך כי הוא באופן אישי לא מאמין בקיומם של חייזרים, לאתר נודע כי אחד מהסנאטורים שתודרך הוא מארק וורנר, מושל וירג'יניה לשעבר שכיום מכהן כיו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, הבית העליון בקונגרס האמריקני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בסדרה של אירועים שונים, שאירעו מאז תחילת שנות ה-2000, במהלכם הבחינו טייסי הצי, שהינם צופים מאומנים ובעלי אמצעי הזיהוי המתקדמים ביותר בעולם, בכלי תעופה לא מזוהים בשמיים, וגם כיום לאחר התצפיות האחרונות אין תשובה רשמית ואין הסבר לתצפיות אלו, דבר שמעצים הרבה יותר את המסתוריות הקיימת ממילא בארה"ב בעקבות ריבוי הדיווחים.

משרד ההגנה האמריקני השקיע 25 מיליון דולר בסדרה של מחקרים על אירועים שונים שבהם נצפו עב"מים, כולל תצפית אחת ב-2004, במהלכה טייסי קרב מנושאת המטוסים USS Nimitz זיהו מעין "מטוסים" שעפים בדרך שלא מתיישבת עם הטכנולוגיה הקיימת ושנתוני המהירות והתאוצה שלהם מעידים לכאורה על שימוש בטכנולוגיות ובפיזיקה מתקדמת ביותר ממה שיש בידי האנושות, גם כיום - 15 שנים מאוחר יותר.

מה קרה ב-USS Nimitz? (צילום: רוייטרס, חדשות)
מה קרה ב-USS Nimitz? | צילום: רוייטרס, חדשות

נושא העב"מים, שהיה בעבר נחלתם של חובבי קונסיפרציות ושל סרטי מדע בדיוני, עלה לכותרות בארה"ב לאחרונה בעקבות שורה של דיווחים שוטפים, מקיץ 2014 ועד מרס 2015, באזורים רבים בחוף המזרחי שהתקבלו כמעט על בסיס יומי. כל הדיווחים סיפרו על חפצים מוזרים שעפים נגד הרוח, אחד מהם בצורת סביבון. טייסי הצי האמריקני אף דיווחו לממונים עליהם כי לאותם אובייקטים מעופפים אין מנוע גלוי - ולמרות זאת יכולים להגיע לגובה 30 אלף רגל ולמהירות על-קולית תוך שניות.

אחד מהם הוא ראיין גרייבס, ששימש כטייס קרב בצי במשך עשור והיה אחד המדווחים. "הדברים האלה היו שם כל היום", שיחזר בשיחה עם הניו יורק טיימס לפני כחודש. "שמירה על מטוס באוויר דורשת כמות משמעותית של אנרגיה. עם המהירות שראינו - 12 שעות באוויר - זה 11 שעות יותר ממה שהיינו מצפים".

הצי מודה: היו תצפיות מוזרות ולא מוסברות של עב"מים

בעקבות סדרת הדיווחים, שהתקבלו גם מידי אזרחים אך כאמור גם מידי טייסים, אותו אתר האמריקני חשף מסמך פנימי שהגיד לידיו שניסח הצי האמריקני: במסמך הזה נכתבו הנחיות מפורשות לטייסים ולאנשים נוספים שמשרתים שבו הובהר להם כיצד לדווח על תצפיות של עב"מים. לפי הדיווחים בארה"ב, אותם קווים מנחים מהווים צעד חדש ומשמעותי ביצירת תהליך פורמלי לאיסוף וניתוח של התצפיות הבלתי מוסברות - ואז להשמידן, ככל הנראה לפני שידלפו לציבור.

באופן רשמי הצי האמריקני לא תומך ברעיון שמלחים וטייסים שלו נתקלו בחלליות, אבל הוא כן מודה שהיו די תצפיות מוזרות ולא מוסברות על ידי אנשי צבא אמינים ומאומנים כדי לרשום ולתעד אותן באופן רשמי. הפנטגון הכריז כי הפסיק רשמית את תכנית חקר העב"מים שלו ב-2012, אך כעת בעקבות ריבוי האירועים האחרונים שבהם נצפו עב"מים בידי אנשי צבא – מתגברות הקריאות בקרב אנשי קונגרס והסנאט האמריקני להחזירה.