הדיווחים על מתקפת הטרור המשולבת בכנסיות ובבתי מלון בסרי לנקה שגרמה למאות הרוגים ופצועים הפתיעו רבים, אבל מתברר שלרשויות במדינה הייתה התרעה שגורמי טרור ובהם הארגון האסלאמי הקיצוני NTJ יבצעו פיגוע התאבדות בכנסיות מסוימות. כבר לפני 10 ימים פורסמה ההתרעה שהזהירה מפני אירוע אפשרי. במקביל דווח על שני פיצוצים נוספים שהתרחשו סמוך לעיר קולומבו. הפיצוץ השביעי אירע בבית מלון סמוך לגן החיות הלאומי. עד ראייה סיפר כי ראה כמה פצועים שוכבים על הקרקע ליד המלון, ופקידי גן החיות הכריזו שהמקום נסגר לאחר הפיצוץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר למרות שבשלב זה לא ברור מה האזור שעליו הוא חל והוא יימשך עד "שדברים יירגעו". בנוסף חסמה הממשלה את הגישה לרשתות החברתיות והודיעה על כינוס חירום של השרים.

בסדרת הפיגועים הקטלניים שבוצעו במקביל נהרגו לפחות 207 בני אדם ויותר וכ-450 נפצעו בזמן המתקפה שהתרחשה בעיצומן של תפילות יום הראשון של חג הפסחא. עשרות הנפגעים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים בבירה קולמבו. בתיעוד שפורסם ניתן לראות את רגע הפיצוץ באחת הכנסיות כשלפתע נשמע בום ואש פורצת במקום ויוצרת עשן סמיך שמיתמר באוויר.

שם הכנסיות שנפגעו: קוצ'יקאדה, סנט סבאסטיאן ובאטיקלואה. שם המלונות היוקרתיים שבהם אירעו הפיצוצים: שאנגרי לה, סינמון גראנד וקינגסבורי - כולם ממוקמים בקולומבו. עוד נמסר כי בין ההרוגים ישנם גם 35 זרים ולא תושבי המקום, ובהם צרפתים, אמריקנים והולנדים.

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

סרי לנקה היא יעד מתויר ואהוד על ישראלים רבים, שמגיעים למקום בעיקר למטרות גלישה. לפי ההערכות, במדינה שוהים כעת אלפי ישראלים. ישראלים המטיילים במדינה גם באזורים המרוחקים ממוקד האירועים מספרים כי רמת הכוננות עלתה גם שם וכן שיש דריכות ביטחונית גם שם. הקונסול הישראלי בהודו, אלי סנה, אמר כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים ישראלים בסרי לנקה.

מתקפת טרור בסרי לנקה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
נשיא סרי לנקה מאשים את המשטרה והממשלה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
מתקפת הטרור בסרי לנקה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
אחד מאתרי הפיגועים (צילום: טוויטר, חדשות)
צילום: טוויטר, חדשות

בסרי לנקה חיים יותר מ-20 מיליון בני אדם. הדת הנפוצה ביותר היא הדת הבודהיסטית, שאליה משתייכים יותר מ-70% מהאוכלוסייה ורוב רובם סינהלים. דתות אחרות בסרי לנקה הן הינדואיזם (10.9% מהאוכלוסייה), אסלאם (7.6%) ונצרות (6.2%).