מוחמד זריף (צילום: AP, חדשות)
2 ספינות אמריקניות נכנסו למפרץ הפרסי | צילום: AP, חדשות

המתיחות במפרץ הפרסי: שתי משחתות אמריקניות חצו את מיצרי הורמוז שליד אירן, כך דווח הבוקר (שישי) ב"וול סטריט ג'ורנל". במקביל, "הגרדיאן" הבריטי דיווח כי "אירן הורתה למיליציות שהיא מממנת במזרח התיכון - להתכונן למלחמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח, מפקד "כוח קודס האיראני", קאסם סולימאני, הורה למפקדי מיליציות בעירק להיערך למלחמה "על ידי שליחים". מקורות מודיעיניים מסרו לעיתון כי ההוראה ניתנה לפני שלושה שבועות.

כוחות משמרות המהפכה (צילום: AP, חדשות)
כוחות משמרות המהפכה (ארכיון) | צילום: AP, חדשות

בימים האחרונים צבא ארה"ב זירז פריסה כוחות נוספים במזרח התיכון, לרבות נושאת מטוסים במפרץ הפרסי, מפציצים מסוג B-52 וטילי פטריוט. במקביל הוחלט להחזיר לארה"ב חלק מהסגל הדיפלומטי המוצב בעירק בטענה שממצאי מודיעין מוכיחים על התעצמות האיום מצד אירן וגרורותיה במזרח התיכון.

בארה"ב טוענים כי הפגנת הכוח באה בעקבות איומים איראניים על כוחותיה ועל אינטרסים באזור. ב"ניו יורק טיימס" דווח אתמול כי תצלומי אוויר מהתקופה האחרונה מראות כי אירן הציבה משגרי טילים על סירות קטנות, צעד שהגביר את מפלס הלחץ בוושינגטון מפני מתקפה של טהרן על ספינות צבאיות או מסחריות.

הנשיא טראמפ (צילום: הבית הלבן, חדשות)
הנשיא טראמפ | צילום: הבית הלבן, חדשות

דברי טראמפ הגיעו בתגובה לאיום שהשמיע אתמול מפקד משמרות המהפכה של אירן, הגנרל חוסיין סלאמי, שאמר כי אירן נמצאת "על סף מלחמה כוללת עם האויב". לדבריו, "הרגע הזה בהיסטוריה, שהאויב נכנס לתחום העימות עם כל היכולת האפשרית, הוא הרגע המכריע ביותר של המהפכה האסלאמית".

מוקדם יותר השבוע פינתה ארצות הברית עובדים לא הכרחיים משגרירותה בעירק ופרסמה אזהרת מסע חריגה למדינה. זאת לאחר שהנשיא טראמפ אמר השבוע כי אם אירן תיפתח במהלך צבאי - היא תצטער על כך. עם זאת, אתמול טראמפ הביע תקווה שמלחמה כזו לא תתרחש.