"אל תתנו למידע שקרי לסכן את בריאות המשפחות שלנו": אחרי התפשטות רחבה של מחלת החצבת בקהילות היהודיות בארה"ב, והוראה על סגירת בתי ספר שלא עומדים בהוראות של משרד החינוך האמריקני - בקהילה היהודית מנסים להילחם בתופעה. מחלקת הבריאות של ניו יורק שחררה סרטון המעודד את ההורים לחסן את ילדיהם והרב אשר וייס, אחד הפוסקים המוכרים במגזר החרדי התייחס לנושא בנאום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסרטון החדש שפורסם מציג את מערכות הבריאות של הקהילה היהודית בניו יורק. בסרטון מוצג אדם חרדי שעובר במוסדות הבריאות השונים של הקהילה היהודית במדינה. בתחילת הסרטון החרדי שמופיע בו מתגאה במערכות הבריאות המסופקות לקהילה.

בהמשך הסרטון מציג החרדי את השאלה: "עם כל מה שאנחנו עושים בשביל הבריאות של הקהילה שלנו, למה שלא נחסן את הילדים שלנו?". בסוף הסרטון מופיעה הכתובית: "אל תתנו למידע שקרי לסכן את בריאות המשפחות שלנו, השכנים והקבילה - תתחסנו".

בנוסף, הרב אשר וייס שהתייחס לנושא, נאם בוועידת רבני אירופה שהתכנסה השבוע באנטוורפן, שבבלגיה והסביר על החובה ההלכתית לחסן את הילדים: "חובה על הורים לחסן את ילדיהם בחיסון המשולש ללא כל היסוס - אינני יכול לרדת לסוף דעתם של המתנגדים כאשר כל נימוק הלכתי רפואי סביר מאשר כי יש לקחת את החיסונים הללו ומי שאינו מחסן את ילדיו והסביבה גורם לחילול השם"

"הייתי אורח כינוס רבנים ורופאים בניו יורק ונוכחתי כי אי חיסון הילדים גורם לחילול השם של ממש. הם שאינם יהודים מביטים ביהודים החרדים שאינם מחסנים את ילדיהם בתמהון ובכעס. מה הם חושבים עליהם שהם מוכנים לסכן את ילדיהם ואת כל הסביבה עבור מה?", אמר הרב וויס.

הרב הוסיף כי אין שום בעולם שנגרם נזק מהחיסון, הכל דמיוני "לכן לדעתי יש חובה גמורה על הורים לחסן את הילדים שלהם. זכותם של החדרים ובתי הספר לא לאפשר כניסה של ילדים שאיהם מחוסנים - כדי שההורים יחסנו אותם. אין להם את הזכות להעמיד ילדים אחרים בסכנה". "כתבתי תשובה מנומקת בעניין הזה עם ראיות וסברות".

התפרצות החצבת בברוקלין (צילום: רויטרס, חדשות)
התפרצות החצבת בברוקלין | צילום: רויטרס, חדשות


בדוח אמריקני שעוסק בחצבת בארה"ב וחובר בידי מחלקת הבריאות עולה כי ב-20 מדינות שונות זוהו מקרים של הידבקות בחצבת - בהתפרצות הגדולה ביותר של המחלה מאז שנת 2000. בניו יורק בכלל ובברוקלין בפרט הדאגה גדולה: מהסתיו האחרון נרשמו בעיר 285 מקרים של הידבקות בחצבת - חלקם הגדול בברוקלין. בסך הכול עד כה 21 מהנדבקים נזקקו לטיפול רפואי בבית החולים, 5 מהם אף אושפזו במחלקות טיפול נמרץ. מדובר בהתפרצות החמורה ביותר של חצבת במניו יורק בעשורים האחרונים.

ההתפרצות החמורה הזאת הובילה את ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו להכריז על "מצב חירום בריאותי" בברוקלין, תוך שהוא מנסה לשכנע את סרבני החיסונים להתחסן בהקדם מפני חצבת. בין היתר הוא יוזם להשית קנס של אלף דולרים על כל שיסרב להתחסן מפני המחלה המדבקת ומשכנע את התושבים בדבר יעילות החיסון.

בדצמבר האחרון אף נאסרה כניסתם של תלמידים שאינם מחוסנים לבתי הספר בניו יורק. עם זאת, לדברי גורמים בעירייה, היוזמה לא הוכיחה את עצמה. דה בלאזיו הכריז כי אם יידרש - הוא יורה להשבית לאלתר ישיבות שמתירות כניסתם של תלמידים לא מחוסנים. "יש התקדמות משמעותית בהתמודדות עם הנושא - אבל זה פשוט לא עובד מהר מספיק והגיע הזמן לנקוט גישה קשוחה יותר", אמר.