בצרפת מתקשים לעכל את השריפה שפרצה אמש (שני) ומכלה את כנסיית נוטרדאם ההיסטורית שבנייתה לקחה יותר מ-200 שנה. "אלפי שנות היסטוריה עולות באש", אמר רב בית הכנסת הגדול משה סבג לחדשות Online על האתר שמכיל פרטי אומנות וחפצים יקרי ערך עתיקים.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כל הגג של הכנסייה עולה באש", אמר הרב סבג. "לפי מה שאני רואה השריפה מגיעה מבפנים, כך שמכבי אש לא מצליח להשתלב. ויטרינות מאוד עתיקות נכלות עם האש, לפי מה שאני מבין המצב הוא קשה. נשיא צרפת היה צריך לעלות עם נאום מאוד חשוב על המצב הכלכלי ולהכריז על החלטות חדשות כדי לשפר את התנאים הכלכליים פה".

"כולם המומים", הצהיר הרב. "זה האתר הכי מפורסם, שבו היה מתנהלים כל האירועים המרכזיים בהיסטוריה בצרפת. הכול חסום, אי אפשר להגיע לשם. כל דרכי הגישה לרובע הרביעי חסומים והמשטרה מפלסת דרך לכוחות הכיבוי וההצלה - זו אש עצומה".

שרון היינריך, בלוגרית אוכל שחיה בפריז מספרת על האווירה הקשה ברחוב. "זה פשוט נורא, האנשים פשוט לא מאמינים שזה קורה", סיפרה לחדשות Online. "כל העיר מריחה כמו מדורה אחת גדולה. לא נותנים לנו להתקרב. השריפה כבר מגיעה לחלק הקדמי, פשוט נוראי אנשים עומדים לא מאמינים. אפשר לראות את הלהבות פשוט מחזה מזעזע".

שרה-שמחה בנקמון מעמותת "קעליטה" טסה לפריז לבקר את המשפחה בחג. "כנסיית נוטרדאם זה אחד מהסמלים הגדולים בצרפת", סיפרה לחדשות Online. "זה מאוד מפחיד, אף אחד לא יודע מאיפה זה הגיע. זה סמל של צרפת שנהרס. האנשים ברחוב עצובים מאוד. זה המקום עם הכי הרבה מבקרים באירופה, 14 מיליון אנשים מגיעים לבקר שם בשנה. כולם עצובים. ראיתי אנשים בוכים ברחובות זה עצוב מאוד".

האנשים המומים:
האנשים המומים: "האתר החשוב ביותר" | צילום: ווק לבקוויץ, תושב פריז, חדשות

עובדיה, ישראלי שחי בפריז, מספר שהרחובות בעיר עדיין חסומים ושאנשים התקבצו יחדיו ופצחו בשירה. ישראלים רבים פרסמו ברשת תמונה שלהם עם הקתדרלה המפורסמת עם ההאשטאג "paris we stand with uou".

מקרון בזירת השרפה
מקרון ביטל את הנאום החשוב | צילום: רויטרס, חדשות

"השרפה פרצה מאוד מאוד מהר", סיפרה נאוה מירון, ישראלית שחיה בפריז לחדשות Online. "זה קרה ממש עם שעת סגירות החנויות והרבה אנשים היו בחוץ. מהר מאוד זה עלה לרשתות, תוך חצי שעה אנשים הפיצו את זה מאוזן לאוזן בכל מקום. נפילת הצריח היא מראה מאוד קשה עבורנו. המחזה בשידורים מזעזע, כולם מדברים רק על זה. יש התאספויות ספונטניות אפשר להרגיש אבל לאומי".

"זה חלק מההיסטוריה של צרפת שנמחק בכמה דקות", סיפר חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב למהדורה המרכזית. "זה פשוט קטסטרופה - כל ההיסטוריה של צרפת מתמוטטת. היא קיימת מאז המאה ה-14, זה מונומנט גדול יותר אפילו ממגדל מאייפל. כמי שנולד בפריז הלב שלי בוכה. מגדל הפעמונים נפל - זה סמל מאוד גדול. אנחנו בוכים כצרפתים, כפריזאים שאוהבים את התרבות של פריז. כל צוותי הכיבוי של פריז שם".

הקתדרלה המפורסמת נבנתה בין השנים 1163 ל-1365 והיא אחד המונומנטים הידועים בעולם. נפוליאון בונפרטה הכתיר שם את עצמו לקיסר בקתדרלה בדצמבר 1804. במהלך מלחמת העולם השנייה, המחתרת הצרפתית החביאה במרתפי הקתדרלה כ- 8,000 ילדים יהודים מאימת הנאצים. היא נבנתה על אתר ששימש לפולחן יותר מ-2000 שנה.