הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
המתיחות עדיין בשיא | צילום: רויטרס, חדשות

אירן לא שוללת הפלת מל"טים אמריקניים נוספים: "כולם ראו את היירוט של המל"ט - אני יכול להבטיח לכם שהתגובה הנחושה הזו עשויה להישנות, והאויב יודע את זה", הבהיר הבוקר (שני) מפקד חיל הים האירני, האדמירל חוסיין חאנזאדי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

דבריו של המפקד הבכיר מגיעים לאחר שרק אתמול הצהיר נשיא אירן, חסן רוחאני, כי נפתח עידן חדש של מתיחות באזור לאחר תקרית הפלת המל"ט. לדבריו, האירוע האחרון "יוצר ופותח מתיחות חדשה באזור". עם זאת, שר החוץ האירני אמר היום כי טהרן "תקבל בברכה" כל הפגה של המתח באזור.

על רקע האיומים הללו, דיפלומט אירני בכיר תיאר כי ארצו עשויה לסגת ממחויבויות נוספות בהסכם הגרעין עם המעצמות - זאת אם אירופה לא תצליח להגן עליה מפני הסנקציות של ממשל טראמפ. כמאל חראזי, ראש המועצה האסטרטגית של טהרן, אמר: "אם אירופה לא תנקוט צעדים בתוך 60 הימים שהקצבנו במאי, אנחנו ננקוט צעדים חדשים. אלו יהיו צעדים חיוביים אם הם ישקיעו משאבים במנגנון המסחר".

מתקן להעשרת אורניום באירן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
העשרת האורניום תתחדש? | צילום: רויטרס, חדשות

בתוך כך, במהלך הלילה (בין ראשון לשני) דיווח הניו יורק טיימס כי גורמים בכירים בצבא ארה"ב עובדים על תוכניות חשאיות נגד אירן, זאת במטרה למנוע את התוקפנות האירנית במפרץ הפרסי. לפי הדיווחים, הבית הלבן לוחץ על פיתוח המבצעים החשאיים כדי להרתיע את אירן מבלי להגביר את המתחים ולגרום למלחמה.

לפי אותם הגורמים הבכירים, מטרת המהלך היא לפתח תוכניות דומות למתקפות הסייבר שהיו ביום חמישי האחרון, בתגובה להפלת המל"ט האמריקני. לפי הניו יורק טיימס, המתקפות נועדו על מנת לפגוע במודיעין האירני שאחראי לפי הדיווחים לתקיפת מכליות הנפט במפרץ.

המל"ט שהופל באירן (צילום: חדשות)
כטב"מ מהסוג שהופל ע"י אירן | צילום: חדשות

לאחר שהורה לבטל תקיפה של יעדים אירניים עשר דקות לפני שמטוסי הקרב במפרץ הפרסי יצאו לדרך, הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר אמש כי הוא לא חפץ במלחמה - והעריך: במשטר האייתוללות מעוניינים לפתוח במשא ומתן עם ארה"ב.

בריאיון לרשת NBC התייחס טראמפ למשבר עם טהרן ואמר כי לדעתו אירן מעוניינת לשוב לשולחן המשא ומתן ולהגיע לעסקה. הנשיא האמריקני ציין עוד כי אין לו תנאים מוקדמים לכך - מלבד שמשמרות המהפכה ימשיכו להימנע מפיתוח נשק גרעיני. בהתייחס לתקרית הפלת המל"ט בחמישי בבוקר, אמר טראמפ שהוא אינו מאמין שטהרן ניסתה לעורר פרובוקציה מכוונת. במהלך אותו הריאיון הכחיש טראמפ את הדיווחים שנפוצו על כך ששיגר מסר מרתיע לטהרן דרך עומאן לפיו ארה"ב תתקוף בקרוב: "לא שלחתי הודעה כזאת".