פוטין ורוחאני. ארכיון (צילום: רויטרס)
פוטין ורוחאני. ארכיון | צילום: רויטרס

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, אמר היום (שלישי) בהתבטאות יוצאת דופן כי על מנת לשמר את הסכם הגרעין על אירן לבצע ויתורים. רייבקוב גם התייחס לפרישתה של ארה"ב מההסכם ואמר כי אפשר לדון בנושא גם בלי האמריקנים: "ההחלטה של ארה"ב הייתה פזיזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בטלפון והשניים אישרו כי הם נשארים מחויבים להסכם.

לקראת משבר דיפלומטי? מקרון ופוטין (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין ומקרון: "מחויבים להסכם" | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בתחילת השבוע, כתזכורת לעוקביו, מסרים שלדבריו מוכיחים את צדקת דרכו מול טהרן. "תזכרו כמה רע הם התנהגו תחת ההסכם", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

"הם ניסו להשתלט על המזרח התיכון בכל אמצעי אפשרי", הוסיף. "עכשיו, זה לא יקרה יותר!". מנגד, אירן הציבה היום אולטימטום למדינות אירופה - 60 יום בהן נדרשות החברות האירופאיות להסכם לספק ערבויות שהאינטרסים של טהרן לא יפגעו עקב הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין. אם לא יוצגו ערבויות, האירנים ישקלו מחדש את הישארותם בהסכם.

נשיא ארה"ב, טראמפ (צילום: AP, חדשות)
טראמפ: "תזכרו כמה רע הם התנהגו תחת ההסכם | צילום: AP, חדשות

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה בשיחת טלפון עם נשיא אירן את מחויבות מדינות אירופה להסכם. ביום שלישי יוועדו בבריסל שרי החוץ של צרפת, בריטניה, וגרמניה עם שר החוץ האירני זריף, שהחל היום בדיונים עם נציגי חמש המדינות שנותרו בהסכם. בתוך כך גרמניה הודיעה כי תמקד את מאמציה בניסיון לשכנע את ממשל טראמפ לחזור בו מהחלטתו.

נשיא אירן, חסן רוחאני, אמר הבוקר שטהרן תישאר מחויבת להסכם הגרעין אם האינטרסים שלה ישארו מוגנים. הנשיא התייחס לפרישתה של ארה"ב מההסכם ואמר כי מדובר בהפרה של ערכים. רוחאני אמר את הדברים במהלך פגישה בינו לבין נשיא סרי לנקה, מאיטריפלה סיריסנה. לדבריו, פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין בין אירן למעצמות מהווה הפרה של ערכים, של הדרך הנכונה לפעול בשדה הפוליטי והדיפלומטי ועומדת נגד תקנות בינלאומיות. עוד הוסיף המנהיג האירני כי: "אם חמש המדינות שנותרו בהסכם ייכבדו אותו, נעמוד בו למרות רצונה של ארה"ב".