טראמפ ומקרון בימים טובים יותר (צילום: רויטרס)
קו עימות? מקרון, טראמפ וטוסק, ארכיון | צילום: רויטרס

אירופה נגד טראמפ? אחד האנשים הבכירים ביותר באיחוד האירופי – נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק - צייץ ביקורת קשוחה נגד הממשל האמריקני, שמעידה על המתח בין היבשת לבין נשיא ארה"ב. בחשבון הטוויטר שלו כתב אתמול (רביעי) טוסק: "עם חברים כאלה, מי צריך אויבים?". היום הביע נשיא צרפת עמנואל מקרון דאגה מהסנקציות האמריקניות החדשות שפוגעות בחברות אירופיות שסוחרות עם אירן: "עלינו להגן עליהן". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בהתחשב בהחלטות האחרונות של טראמפ, אפשר להגיד שעם חברים כאלו, מי צריך אויבים?", הסביר טוסק והמשיך: "בכנות, האיחוד האירופי צריך להיות אסיר תודה, מפני שהודות לטראמפ נפתרנו מהאשליות והבנו שאם אנו צריכים יד מסייעת, נמצא כזו (רק) בסוף הזרוע שלנו".

בכנס של האיחוד האירופי בבולגריה גינה טוסק, שמייצג את הנהגת אירופה, את פרישת הממשל האמריקני מהסכם הגרעין עם אירן ("חדשות מטרידות") - וגם את האיום של וושינגטון בפתיחת מלחמת סחר טראנס-אטלנטית בעקבות הטלת מכסים והגבלות שנועדו לקדם את הכלכלה האמריקנית. במהלך הכנס הצהיר טוסק כי "אי אפשר להמשיך ולסמוך על וושינגטון".

"עם חברים כאלה..." (טראמפ וטוסק) (צילום: רויטרס)
"עם חברים כאלה..." (טראמפ וטוסק) | צילום: רויטרס

באירופה חוששים בתקופה האחרונה מהשלכות צעדי טראמפ על חברות אירופיות שמבצעות עסקאות מול אירן. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום כי האיחוד האירופי חייב להגן על חברות ועסקים אירופים מהאיחוד האירופי מפני הטלת הסנקציות על טהרן בעקבות תוכנית הגרעין.

עם הגעתו לפסגה של מנהיגי האיחוד האירופי בבולגריה, מקרון נשאל אם הוא מודאג מהודעה של חברות אירופיות שטוענות שיאלצו לצאת מהעסקים שהן מנהלות באירן בעקבות הסנקציות: מקרון אמר שינסה לגבש עמדה שתגן במיוחד על חברות קטנות ובינוניות) שמעוניינות להמשיך לנהל עסקים עם חברות באירן. "הנציבות האירופית צריכה להגן לפצות חברות אירופיות שעשויות להיפגע מהסנקציות האמריקניות על המסחר עם אירן", ציין.