בית קברות ענק למטוסים בלב השממה: במדבר אחד באריזונה שוכבת ההיסטוריה של התעופה ושל ארצות הברית בכלל - אלפים של מטוסים, למעלה מ-4,000, שנמצאים שם בשל מזג האוויר - אחסנה יבשה ששומרת עליהם. המקום שהפך לאטרקציה תיירותית מאחסן ושומר במצב טוב מטוסים ממלחמת העולם השנייה ועד מטוסים שהיו בשירות בעירק ואפגניסטן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המראה המרהיב נולד מהצורך של חיל האוויר האמריקני שקלט עם השנים מטוסים חדשים ורצה להיפטר מהישנים. לא את כל כלי התעופה הוא הצליח למכור - והמטוסים שלא נמכרו הועברו למדבר, מתוך מחשבה ששם לא ייפגעו ולא יחלידו. עוד מחשבה מאחורי המתחם היא שהתנאים במקום יאפשרו בעתיד להשמיש שוב את המטוסים הללו או שיהיה ניתן לפרק מהם חלקים לחילוף.  

הצבא האמריקני הבין את הפוטנציאל שבמקום הייחודי: בין כלי הטיס מתקיימים סיורים מודרכים לתיירים על מנת להציג בפניהם את המטוסים, שמספרים את סיפורו של חיל האוויר האמריקני ושל ההיסטוריה האמריקנית. מרבית הכלים שמוצגים לקהל ככל הנראה לא יחזרו לשימוש - אם כי לחלקם מצאו שימושים חדשים דווקא על הקרקע.

בית קברות למטוסים (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מתוך כלי התעופה שאוכסנו ב"בית הקברות" 8 מטוסי 15-F ניתנו במתנה לחיל האוויר הישראלי רק בשנה האחרונה. המטוסים הוצאו מן המדבר והגיעו לישראל באוניות וחלקם משמשים כחלקי חילוף. חלקם אפילו כבר טסים בחיל האוויר שלנו - אבל המערכת הזו מתחילה עכשיו לטפל במטוסים האלה וגורטת אותם.

יכול להיות שאתם מתגלחים עם... מטוס אמריקני

המתכת ממנה עשויים המטוסים, שחלקה מתכת יקרה מאוד ונחוצה בעולם התעשייה, נלקחת במיוחד לשימוש כסכיני גילוח. למעשה, חלק מהסכינים שאנחנו משתמשים בהם היום היו בעבר מטוסים של חיל האוויר האמריקני והוצאו מן המדבר כדי להפוך למוצר שימושי עבור כולנו.

במשך עשרות שנים ומלחמות, המטוסים האלה התקבצו והושמו במדבר באריזונה: ממלחמת העולם השנייה - המפציצים הגדולים, דרך מלחמת קוריאה, מלחמת וייטנאם, אפגניסטן ועירק ומכל המקומות שבהם ארה"ב וחיל האוויר האמריקני פעלו.

בית קברות למטוסים (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בדומה לאטרקציה האמריקנית, אפילו בישראל הקטנה יש בית קברות למטוסים. המתחם, היחיד מסוגו אצלנו, נמצא בבסיס עובדה בנגב. כמה עשרות מטוסים שנמצאים שם עדיין לא הלכו לגריטה ונשמרים, בהם מטוסי פאנטום, מטוסי 16-F ישנים ועוד מטוסים ששימשו את חיל האוויר בעשרות השנים האחרונות.