חסן רוחאני, נשיא אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
"בלתי אפשרי", רוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא אירן חסן רוחאני שוחח הערב (שלישי) עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ואמר לו כי זה "בלתי אפשרי" עבור אירן להישאר בהסכם הגרעין אם היא לא מרוויחה מכך דבר, לאחר פרישת ארה"ב. מקרון מצידו הבהיר לרוחאני כי הוא סבור שעליו לדבוק בהתחייבויותיו "ללא עמימות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אם אירן לא יכולה להרוויח מההסכם, זה פשוט בלתי אפשרי מבחינתנו להישאר פה", צוטט רוחאני אומר למקרון על ידי סוכנות הידיעות האירנית. על פי הדיווח רוחאני הביע סיפוק מהעמדה האירופאית, ובמיוחד מהמאמצים של צרפת להציל את ההסכם. "ההצהרות של אירופה צריכות להיות מגובות בצעדים מוחשיים", הוסיף רוחאני.

מקרון מצידו אמר למקבילו האירני כי צרפת נשארת מחוייבת להסכם, אם כי על אירן לקיים את התייחבויותיה במלואן. "הנשיא מקרון חזר על הרצון של צרפת, בריטניה, גרמניה, רוסיה וסין ליישם את הסכם הגרעין בכל הרבדים", נמסר מלשכתו של מקרון. "הנשיא יידע את רוחאני על התהליך והמאמצים שנעשים מצידנו. הוא מקווה שאירן, מצידה, תמלא את מחוייבויותיה ללא כל עמימות".

אחרי הפגישה של טראמפ וקים, אמר הנשיא האמריקני כי ישמח לנהל בעתיד מו"מ חדש להסכם גרעין מול אירן, זאת כחודש לאחר שפרש מההסכם שנחתם ב-2015. טראמפ נימק את דבריו בסנקציות הקשות שפוגעות בכלכלת אירן: "אני מקווה שהם יחזרו וינסו לדון על עסקה חדשה, הסכם אמיתי - אני אשמח לראות את זה קורה".

האם המחאה נגד מקרון תאיים על נשיאותו? (צילום: רויטרס, חדשות)
"דבוק במחוייבויותיך", מקרון | צילום: רויטרס, חדשות

טראמפ העריך, במסיבת העיתונאים שקיים בסינגפור, כי אירן מפסיקה לשלוח זרועות לעבר המזרח התיכון: "יש התקדמות, אירן לדעתי כבר פחות מסתכלת לעבר המזרח התיכון וסוריה. אירן מדינה שונה היום לעומת שלושה חודשים".

"הם הרגישו שם מאוד בטוחים בעצמם שם, בסוריה ובמזרח התיכון, ועכשיו כבר לא", הוסיף טראמפ בשביעות רצון. "אני מקווה שכשיגיע הזמן המתאים והסנקציות יפעלו, הסנקציות מאוד אכזריות נגד אירן, אני מקווה שהם יחזרו וינהלו מו"מ על הסכם חדש, אבל כעת זה מוקדם מדי".

טראמפ (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
"אטירן שונה היום", טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

"קיבלתי קלפים רעים, את הנושא הקוריאני ואת העסקה עם אירן. טיפלתי בהסכם עם אירן קודם כי בשבילי הגרעין זה הדבר הראשון בחשיבותו עבורי, הגרעין הוא במקום הראשון", הסביר.

מוקדם יותר היום התבטאו באירן נגד מסמך ההסכמות בין טראמפ וקים. דובר הממשל האירני הזהיר את השלטון בצפון קוריאה: "טראמפ עלול לבטל את ההסכם איתכם בכל שניה, אפילו עוד לפני שהוא יחזור לוושינגטון", נכתב בהודעה.

בטהרן הביעו השבוע חשש מכך שקים ג'ונג און יוותר על הגרעין: בביטאון של חמינאי, "כיהאן" נכתב כי אם יושג הסכם בין קים לטראמפ בנושא הגרעיני, הדבר יעמיד את הסכם הגרעין עם אירן באור נלעג לעומת ההצלחה, אם תהיה כזו, בעניין הפצצה שיש לצפון קוריאה כבר בידיים.

באירן טענו - אך לא באופן רשמי מפי המנהיגים - כי קים יהיה "טיפש" אם יסכים לוותר על הנשק הגרעיני מכיוון שלצפון קוריאה לא יהיה קיום ללא הכוח הצבאי-גרעיני שצברה. האירנים למעשה אותתו לידידיהם בפיונגיאנג: "אל תלכו להסכם עם טראמפ, הוא ממילא ירמה אתכם בסוף".