נושאות מטוסים בחצי האי הקוריאני (צילום: רויטרס, חדשות)
נושאת מטוסים אמריקנית מול חופי קוריאה | צילום: רויטרס, חדשות

בתום הפסגה ההיסטורית עם שליט צפון קוריאה בסינגפור, אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי מדינתו תחדל מלקיים את התרגילים הצבאיים "הפרובוקטיביים והיקרים", כדבריו, בשיתוף עם דרום קוריאה. לדבריו, המהלך נועד לאפשר את המשך המשא ומתן עם פיונגיאנג בנושא הפירוק מנשק גרעיני. במשרד החוץ הרוסי בירכו על הודעת הנשיא האמריקני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארה"ב ובת בריתה דרום קוריאה עורכות באופן קבוע תרגילים צבאיים המכונים "משחקי מלחמה" שמעוררים את חמתה של השכנה מצפון. "משחקי המלחמה מאוד יקרים ואנחנו משלמים את רוב הסכום", טראמפ אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה עם קים, שרואה בתמרונים הכנה לקראת פלישה משולבת.

טראמפ הוסיף שצבא ארה"ב מחזיק ב-32 אלף חיילים על אדמת דרום קוריאה ושהוא מעוניין להחזיר אותם הביתה. "בתנאים האלה, במצב שבו אנו מצויים, בתהליך של משא ומתן, אני חושב שלא ראוי להמשיך לקיים את התמרונים", אמר.

ההסכם עליו חתמו בסינגפור (צילום: רויטרס, חדשות)
"הסכם שיכול להביא לסיום המלחמה הקרה" | צילום: רויטרס, חדשות

אלא שהכוחות האמריקניים בחצי האי טוענים שלא קיבלו כל הנחייה להפסיק את התרגילים המשותפים. "לפיקוד כוחות ארה"ב בקוריאה לא נודע על כל עדכון בנוגע לקיום או ביטול התמרונים, לרבות בעניין התרגיל הצפוי בסתיו", מסרה דוברת הפיקוד, סא"ל ג'ניפר לובט בהודעה רשמית. "בתיאום עם השותפים שלנו נמשיך בגאנט הצבאי הנוכחי עד שנקבל הוראה עדכנית יותר ממשרד ההגנה או הפיקוד הפיסיפי-הודי".

גם בסיאול הופתעו לשמוע את ההכרזה של טראמפ על ביטול התמרונים. בלשכת נשיא דרום קוריאה מסרו כי דבריו של הנשיא האמריקני מחייבים בירור לגבי משמעותם. "בשלב הזה, אנחנו צריכים לברר את המשמעות המדויקת לגבי כוונותיו של הנשיא טראמפ". עם זאת, הנשיא מון ג'יאה אין אמר כי ההסכם שנחתם בסינגפור עשוי להביא לסיום המלחמה הקרה.