טראמפ רמז לעבור על חוקי ההגירה? (צילום: רויטרס‎, חדשות)
טראמפ. "לא אמרתי מתי אתקוף" | צילום: רויטרס‎, חדשות

"מעולם לא אמרתי מתי אתקוף בסוריה" - כך צייץ היום (חמישי) נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הנשיא הוסיף בציוץ: "זה יכול להיות בקרוב, או לא בקרוב בכלל! בכל מקרה, ארה"ב תחת הממשל שלי עשתה עבודה נהדרת בגירוש דאע"ש מהאזור. איפה התודה שלנו?".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם נשיא סוריה בשאר אסד התייחס למתיחות בעקבות איומי טראמפ לתקוף בתגובה לבטח הכימי בפרברי דמשק, ואמר שכל פעולה של מדינות המערב תגביר את חוסר היציבות באזור, כך לפי הטלוויזיה הממלכתית במדינה.

איך הגיבה סוריה להצעה? (צילום: חדשות)
אסד. "תקיפה תוביל לחוסר יציבות" | צילום: חדשות

"עם כל ניצחון בשדה הקרב, קולותיהן של מדינות מערביות מורמים ופעולות מתגברות בניסיון לשנות את מהלך האירועים", אמר אסד. "הקולות הללו והפעולות האפשריות הללו לא יתרמו דבר מלבד עלייה בחוסר היציבות ואיום על השלום והביטחון הבינלאומיים". בתוך כך, בכיר אירני אמר במהלך פגישה שנערכה עם אסד כי האיומים של כמה ממדינות המערב לגבי מתקפות בסוריה מבוססים על שקרים, שהגיעו לאחר שחרור מזרח ע'וטה.

אתמול קיבלו צוללות בריטיות הנחיות להיכנס לטווח ממנו יוכלו להפציץ את סוריה, כך דיווח ה"דיילי טלגרף" הבריטי. עם זאת, ראש הממשלה הבריטית תרזה מיי הבהירה כי טרם החליטה אם תיקח חלק בתגובה הצבאית, וציינה כי מדובר בשיפור עמדות לקראת פעולה מהירה במקרה הצורך.

צוללת בריטית (ארכיון) (צילום: רויטרס)
צוללת בריטית (ארכיון) | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול אמרה דוברת הבית הלבן כי הנשיא טראמפ עדיין בוחן מספר אפשרויות לתגובה למתרחש בסוריה מלבד תקיפה צבאית, והחלטה סופית בנושא טרם התקבלה. לדבריה, רוסיה הוכיחה כי היא "שחקן רע" - אבל בארה"ב מקווים כי הדבר ישתנה. לדבריה, רוסיה נכשלה בהבטחת העובדה שסוריה תיפטר מכל הנשק הכימי שלה.

אמש התקשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לראש הממשלה נתניהו, והפציר בו שלא "לערער את היציבות בסוריה". לדבריו, חשוב לשמור על ריבונותה של סוריה. ראש הממשלה נתניהו, מצדו, חזר והבהיר כי ישראל לא תאפשר התבססות אירנית צבאית בסוריה: "נפעל ככל שיידרש".