אחרי שנפגשו לשיחה פרטית אחד על אחד, רק בהשתתפות מתורגמנים אישיים, אכלו ארוחת צהריים משותפת, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און יצאו היום (שלישי) בהצהרה משותפת היסטורית וחתמו על מסמך הבנות להמשך הדיונים במהלך הפסגה בסינגפור. "ניפגש עוד פעמים רבות", אמר הנשיא טראמפ.  שידור ישיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסגרת ההסכם קים הסכים למהלך של פירוז גרעיני מוחלט בחצי האי הקוריאני. ארצות הברית מצידה, התחייבה לערבות ביטחונית ולכינון מערכת יחסים חדשה עם צפון קוריאה.

"אנחנו חותמים על מסמך היסטורי, הייתה לנו מערכת יחסים נפלאה", הוסיף הנשיא האמריקני ואמר כי הוא מזמין את קים לבית הלבן. "אקיים מסיבת עיתונאים בעוד שעתיים ונדון על זה באריכות. אנחנו נתחיל את התהליך, אתם תראו בקרוב. המסמך שאנחנו חותמים עליו הוא מאוד מקיף ואני חושב ששני הצדדים יהיו מרוצים. הרבה רצון טוב מעורב, הרבה עבודה קשה מצד שתי המדינות. אני רוצה להודות לפומפאו ולשאר הצוות".

"אני שמח מאוד ממה שקרה היום", אמר טראמפ. "מערכת היחסים שלנו עם צפון קוריאה ועם חצי האי הקוריאני תהיה שונה מכפי שהייתה בעבר - שנינו רוצים לעשות משהו ופיתחנו חיבור חזק, אנשים יהיו מרוצים, ואנחנו נטפל בבעיה מסוכנת יותר לעולם. בילינו זמן אינטנסיבי היום וזה עבד הרבה יותר טוב מכפי שצפו - כבוד להיות איתך. קים ג'ונג און היה מנהל משא ומתן חכם וראוי מאוד".

שליט צפון קוריאה התייחס גם הוא לפסגה ההיסטורית. "אנחנו מוכנים להשאיר את העבר מאחורינו, שנינו שמחים מאוד לחתום על המסמך", אמר קים. "העולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להביע את תודתי לנשיא טראמפ שגרם לפגישה הזו לקרות".

לאחר החתימה ההיסטורית קים וטראמפ הלכו זה לצד זה ונעמדו אל מול המצלמות. "היה לנו יום מעולה", אמר הנשיא האמריקני. "למדנו זה על זה וזה על מדינתו של השני, קים הוא איש מאוד מוכשר שמאוד אוהב את מדינתו. אנחנו ניפגש עוד פעמים רבות".

בחדר עם שולחן ארוך ושני כיסאות, שמאחוריהם דגלי שתי המדינות, הונחו שני עטים - האחד לנשיא ארצות הברית והשני לשליט צפון קוריאה. העט של קים עבר חיטוי יסודי על ידי עוזריו שחבשו כפפות לבנות.

לאחר הפגישה עם היועצים, טראמפ וקים סעדו יחד ובסיומה יצאו להליכה משותפת מול התקשורת. השניים התייצבו מול המצלמות והודיעו: "הפגישה הייתה מוצלחת מאוד וחיובית מאוד - יותר ממה שמישהו יכול היה לצפות לו". השניים רמזו כי יחתמו בהמשך על הסכם וכשנשיא ארצות הברית נשאל לתוכן ההבנות הוא ענה: "בקרוב תדעו".

בחלקה הראשון של הפגישה, טראמפ וקים נפגשו לראשונה לעיני התקשורת העולמית ולחצו ידיים. קים נראה מרוצה ומעט מתוח, ואילו טראמפ הנינוח הניח את ידו על קים, והשניים החלו ללכת לכיוון החדר. מיד לאחר לחיצת הידיים, השניים התיישבו זה לצד זה מול המצלמות. טראמפ החמיא לקים ואמר: "זה כבוד עבורי לדבר עם התקשורת ולומר בביטחון שהשיחות יהיו הצלחה מסחררת, יהיו לנו יחסים נפלאים, אין לי ספק בזה". קים מצדו השיב לטראמפ באמצעות המתורגמן: "זה לא היה קל להגיע לפסגה הזו. היו רגעים שבהם כיסינו את העיניים והאוזניים, אבל הצלחנו להתגבר על הכל ולהגיע לכאן".

קים: "רבים היו חושבים שזה לקוח מסרט מדע בדיוני"

הם דיברו בקצרה, הרבו לחייך זה לזה - ותוך זמן קצר נכנסו לחדר הדיונים הפרטי לשיחה שארכה 41 דקות. בחדר נכחו רק שני המנהיגים ושני מתורגמנים. על פי דיווח בגארדיאן, קים פנה לטראמפ ואמר לו לאחר לחיצת הידיים: "רבים בעולם היו חושבים שזה סוג של פנטזיה מסרט מדע בדיוני". פול בורוס, מומחה לשפת גוף, ניתח את המפגש ואמר לרשת Sky News כי קים ככל הנראה התקין הגבהה בנעליו כדי שלא ייראה נמוך מטראמפ. גובהו של קים 173 ס"מ, ואילו של נשיא ארה"ב - 185 ס"מ.

ישחזר את ההצלחה? טראמפ וקים (צילום: AP, חדשות)
המנהיגים יצאו מחויכים | צילום: AP, חדשות
פסגה נוספת בפתח? קים וטראמפ (צילום: SKY NEWS, חדשות)
טראמפ וקים בדרך לחתימה | צילום: SKY NEWS, חדשות

לאחר שנועדו בחדר הדיונים הסגור, הם יצאו פעם נוספת לתקשורת, לקראת חלקה השני של הפגישה, בהשתתפות חברי המשלחות הבכירים ביותר. בחלק הזה הודה טראמפ לקים ואמר לו: "אנחנו נצליח ואני מצפה בקוצר רוח לעבוד איתך. זה יתבצע. תודה רבה לך".

הכנות לפני החתימה, קים וטראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
העט של קים עוברת חיטוי ע"י עוזרו | צילום: רויטרס, חדשות

בפגישה הרחבה יותר משתתפים הגורמים הבכירים ביותר במדינות. במשלחת הצפון קוריאנית מדובר בקים יונג צ'ול – יד ימינו של קים שהגיע לוושינגטון לקראת הפגישה, שר החוץ רי יונג הו, ו-רי סו יונג שר החוץ לשעבר ובכיר היום. במשלחת האמריקנית מדובר במזכיר המדינה מייק פומפיאו, ראש הסגל של טראמפ ג'ון קלי וג'ון בולטון יועץ בכיר של הנשיא.