ריבלין במצעד החיים בפולין (צילום: יוסי זליגר)
הנשיא ריבלין במצעד החיים | צילום: יוסי זליגר

נשיא המדינה ראובן ריבלין עלול להיות חשוף לתביעה בפולין בגין הפרת חוק השואה הפולני, כך פורסם היום (שלישי) בסוכנות הידיעות AP. התביעה הוגשה בעקבות נאומו של ריבלין בטקס שהתקיים במצעד החיים, בו האשים פולנים בשיתוף פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פעילי ימין פולנים הגישו את הבקשה לתביעה נגד הנשיא ריבלין בטענה שעבר על החוק המקומי לאחר שהאשים את העם הפולני בפשעי הנאצים הגרמנים בזמן השואה. כריסטוף בוסק, אחד מראשי קבוצת הפעילים ציין כי הבקשה הוגשה באופן רשמי למערכת המשפט בפולין.

בנאומו מתח ריבלין ביקורת על התנהלות מדינות אירופה. "אנו עומדים כאן ויודעים, מן המקום הזה לא נוכל לקוות לצדק. במקום הזה, שספוג באפר אחינו ואחיותינו, לא יצמח עוד צדק. איננו מצפים לצדק באירופה המנסה, מהר מדי לשכוח, להשכיח, להכחיש, להשמיד ראיות. אבל הזיכרון שלנו הוא היפוכה של הבהילות הנאצית. יש שואה ויש מכחישי שואה וההבדל בין אלה לאלה הוא האמת. ואנו הזוכרים, העומדים כאן, יודעים - האמת מארץ תצמח".

החוק השנוי במחלוקת עורר תגובות שונות בזירה הפוליטית הישראלית, אולם בפולין הוא איננו נאכף בפועל, ולדברי בוסק כוונת הקבוצה היא רק לבחון את יישום החוק.