ארדואן. לא חושש (צילום: רויטרס, חדשות)
ארודאן במסר תקיף | צילום: רויטרס, חדשות

טורקיה מחריפה את צעדיה נגד ישראל, ארדואן תוקף את נתניהו: לאחר שאמש הודיעה אנקרה כי היא מחזירה את שגריריה מישראל וארה"ב להתייעצות בעקבות התקריות על גבול רצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הודיע היום (שלישי) משרד החוץ הטורקי כי השגריר הישראלי איתן נאה יורחק מהמדינה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הנציג הישראלי יזומן לשיחה חריגה והתבקש לצאת להתייעצויות בחזרה בישראל "לזמן מה". גם שגרירת ישראל בבלגיה זומנה לשיחת הבהרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא טורקיה ארדואן תקף בחריפות בשפה האנגלית את ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכובשת אנשים חסרי הגנה כבר יותר מ-60 שנה ומפרה החלטות של האו"ם. דם של פלסטינים נמצא על הידיים שלו והוא לא יכול לכסות על פשעיו במתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות".

משרד החוץ אישר כי השגרירה בבריסל סימונה פרנקל זומנה לשיחה שתתקיים עם בכירה במשרד החוץ הבלגי, שבנוסף קרא לחקירת האירועים האלימים ברצועת עזה. במקביל, שר החוץ של צרפת הזהיר מפני המצב הנפיץ במזרח התיכון. "מלחמה עלולה לפרוץ בכל רגע", אמר, והתייחס לאירועים האלימים ברצועת עזה: "אנו מחויבים לביטחונה של ישראל, אך רמה כזאת של אלימות לא מוצדקת".

אמש קראה ממשלת טורקיה לכל המדינות המוסלמיות "לחשוב מחדש על הקשרים שלהן עם ישראל". ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב, והשיב: ‏"ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס, ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
ההפגנות האלימות בגבול עזה | צילום: חדשות

הקריאה החדשה יצאה ממשרדו של ראש ממשלת טורקיה אילדרים לאחר שאמש קראה טורקיה לכנס את הארגון לשיתוף פעולה האסילאמי לדון ביחסים עם ישראל. הקריאה הטורקית מתווספת לאלו של מנהיגים מרחבי העולם, בהן גם של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בהודעה שיצאה מהקרמלין מוקדם יותר היום נכתב כי על כל המדינות במזרח התיכון לנסות ולמנוע שפיכות דמים נוספת אחרי התקריות אתמול, בהן נהרגו עשרות בני אדם ואלפי אנשים נפצעו ברצועה.

בתוך כך, המשרד לזכויות אדם של האו"ם גינה את "ההתנהלות האלימה" של צה"ל בגבול עזה, כך לטענתם. בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי הוא "מודאג מאוד ממה שעתיד לקרות לאחר האירועים האלימים אמש". בתדרוך כתבים שנערך בג'נבה אמר דובר המשרד כי לישראל הזכות להגן על גבולה, אך שימוש בכוח קטלני צריך להוות מוצא אחרון. בנוסף אמר כי האירועים בגבול "לא הצדיקו את השימוש באש חיה כנגד המפגינים הפלסטינים".

"ישראל היא מדינת טרור"

בעולם גינו את האירועים בעזה: צרפת, גרמניה ובריטניה קראו לישראל לנהוג באחריות. "האלימות בעזה ובגדה המערבית הייתה מזעזעת", אמר אתמול השר לענייני המזרח התיכון בבריטניה. "אובדן החיים וכמות הפצועים היא טרגית. מדאיג במיוחד שכמות ההרוגים ממשיכה לעלות. אלימות מסוג זה פוגעת משמעותית במאמצי השלום".

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן תקף אתמול בחריפות את "הטבח בעזה", לדבריו. "אני מקלל את האסון ההומניטרי הזה", אמר. "זה ממש רצח עם. לא משנה מאיזה צד זה מגיע, מצד ארה"ב או מצד ישראל. אני מצטער, אבל אני מקלל גם את אלה ששותקים מול האירועים. ישראל היא מדינת טרור, והצעדים שהיא נוקטת בהם עכשיו מוכיחה שהיא מדינת טרור".