טראמפ וקים לוחצים ידיים (צילום: SKY NEWS, חדשות)
רגעים היסטוריים בסינגפור | צילום: SKY NEWS, חדשות

אחרי חודשים של הכנות, מה שהיה נראה דמיוני עד לפני מספר שבועות, קרה הבוקר (שלישי): נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נפגש בסינגפור עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און. תחילה נפגשו השניים לעיני המצלמות, נשאו מספר הצהרות ולאחר מכן נכנסו לחלקה הראשון של הפסגה: שיחה פרטית, "אחד על אחד" בהשתתפות מתורגמנים אישיים בלבד. לאחריה יצאו השניים מחדר הדיונים, פיזרו חיוכים לתקשורת והגיעו לחלקה השני של הפגישה: דיונים בהשתתפות הגורמים הבכירים ביותר בארה"ב וצפון קוריאה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחלקה הראשון של הפגישה, טראמפ וקים נפגשו לראשונה לעיני התקשורת העולמית ולחצו ידיים. קים נראה מרוצה ומעט מתוח, ואילו טראמפ הנינוח הניח את ידו על קים, והשניים החלו ללכת לכיוון החדר. מיד לאחר לחיצת הידיים, השניים התיישבו זה לצד זה מול המצלמות. טראמפ החמיא לקים ואמר: "זה כבוד עבורי לדבר עם התקשורת ולומר בביטחון שהשיחות יהיו הצלחה מסחררת, יהיו לנו יחסים נפלאים, אין לי ספק בזה". קים מצדו השיב לטראמפ באמצעות המתורגמן: "זה לא היה קל להגיע לפסגה הזו. היו רגעים שבהם כיסינו את העיניים והאוזניים, אבל הצלחנו להתגבר על הכל ולהגיע לכאן".

קים: "רבים היו חושבים שזה לקוח מסרט מדע בדיוני"

השניים דיברו בקצרה, הרבו לחייך זה לזה - ותוך זמן קצר נכנסו לחדר הדיונים הפרטי לשיחה שארכה 41 דקות. בחדר נכחו רק שני המנהיגים ושני מתורגמנים. על פי דיווח בגארדיאן, קים פנה לטראמפ ואמר לו לאחר לחיצת הידיים: "רבים בעולם היו חושבים שזה סוג של פנטזיה מסרט מדע בדיוני". פול בורוס, מומחה לשפת גוף, ניתח את המפגש ואמר לרשת Sky News כי קים ככל הנראה התקין הגבהה בנעליו כדי שלא ייראה נמוך מטראמפ. גובהו של קים 173 ס"מ, ואילו של נשיא ארה"ב - 185 ס"מ.

לאחר שנועדו בחדר הדיונים הסגור, הם יצאו פעם נוספת לתקשורת, לקראת חלקה השני של הפגישה, בהשתתפות חברי המשלחות הבכירים ביותר. בחלק הזה הודה טראמפ לקים ואמר לו: "אנחנו נצליח ואני מצפה בקוצר רוח לעבוד איתך. זה יתבצע. תודה רבה לך".

בפגישה הרחבה יותר משתתפים הגורמים הבכירים ביותר במדינות. במשלחת הצפון קוריאנית מדובר בקים יונג צ'ול – יד ימינו של קים שהגיע לוושינגטון לקראת הפגישה, שר החוץ רי יונג הו, ו-רי סו יונג שר החוץ לשעבר ובכיר במשטר. במשלחת האמריקנית מדובר במזכיר המדינה מייק פומפיאו, ראש הסגל של טראמפ ג'ון קלי וג'ון בולטון יועץ בכיר של הנשיא.

לאחר הפגישה עם היועצים, טראמפ וקים סעדו יחד ובסיומה יצאו להליכה משותפת מול התקשורת. השניים התייצבו מול המצלמות והודיע: "הפגישה הייתה מוצלחת מאוד וחיובית מאוד - יותר ממה שמישהו יכול היה לצפות לו".

‎"זה היום של קים וטראמפ, זה היום של העולם"

דניס רודמן, כוכב NBA לשעבר ואחד האנשים הבודדים שנפגש עד הפסגה פנים אל פנים גם עם קים וגם עם טראמפ, התראיין לרשת CNN ופרץ בבכי מתוך התרגשות לאחר שזכה לביקורות קשות על כך שביקר בצפון קוריאה בעידן אובמה. על הפגישה היום אמר: "אני כל כך שמח שזה קרה", הוסיף כי "זה היום של טראמפ וקים ג'ונג-און, זה היום של העולם, זה לא היום שלי".

טראמפ וקים לאחר הפגישה הראשונה (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וקים לאחר הפגישה הראשונה | צילום: רויטרס, חדשות
דוברת הבית הלבן מצייצת מאחורי הקלעים (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של דוברות הבית הלבן, חדשות)
דוברת הבית הלבן מצייצת מאחורי הקלעים | צילום: מתוך חשבון הטוויטר של דוברות הבית הלבן, חדשות

אבל לא כולם מרוצים מהפגישה, בה למעשה טראמפ נותן לגיטימציה למשטר הצפון קוריאני שמדכא זכויות אדם, כולא מאות אלפי אנשים ואף מפעיל מחנות ריכוז בשטחו. גרייס ג'ו, צפון קוריאנית שנמלטה לוושינגטון, אמרה לרשת BBC הבריטית כי הוא "מאוד מצטערת שלא מדברים על זכויות אדם, אנחנו לא יכולים להפריד בין סוגיית הגרעין לנושאי זכויות אדם, הם פיתחו נשק גרעיני בזמן שאנשים מתו מרעב, או בבתי כלא". איוונקה, בתו של טראמפ, השיבה לביקורות וציימה משפט סיני עתיק: "אלו שאומרים שזה בלתי אפשרי - שלא יפריעו לאלו שהופכים את זה לאפשרי".

כך עקבו ביפן אחרי ההתפתחויות (צילום: SKY NEWS, חדשות)
בטוקיו עוקבים אחר ההתרחשויות | צילום: SKY NEWS, חדשות
קים מגיע עם פמלייתו (צילום: רויטרס, חדשות)
קים מגיע עם פמלייתו | צילום: רויטרס, חדשות

אמש דיווח "בלומברג" האמריקני שלמרות האופציה כי השניים ישארו זמן רב יותר מהצפוי, קים ג'ונג און הגדיר דד-ליין לסיום הפסגה והודיע על זמן חזרתו לפיונגיאנג - מיד בתום אירועי הכינוס בין המנהיגים. הנשיא טראמפ, שתיכנן לחזור לוושינגטון רק למחרת, נאלץ לתאם את לוח הזמנים שלו בהתאם ולהקדים את המראתו מסינגפור.

משלחות שני הצדדים נשלחו מבעוד מועד לאתר השיחות בסינגפור עם לוח זמנים מאוד צפוף והרבה נושאים לדון בהם. הצפון קוריאנים והאמריקנים דנו בכל הפרטים, החל מהצד בשולחן בו ישב כל מנהיג, דרך רשימת מורשי הכניסה לחדר הדיונים ועד המשקאות שיוגשו, שכן טראמפ לא שותה אלכוהול. כמו כן, חלק מאוד חשוב בהכנות נוגע למתנות שיחליפו שני מנהיגי המדינות ולשאלה מי ישלם על מה בהוצאות הפסגה.