אמצעי הלחימה בתקיפה (ארכיון) (צילום: CNN)
אמצעי הלחימה בתקיפה (ארכיון) | צילום: CNN

בשילוב בריטניה וצרפת החלה לפנות בוקר (שבת) החלה הקואליציה הבין לאומית בהובלת ארצות הברית את המתקפה על משטר אסד בסוריה. עשרות כלי נשק שונים מפלטפורמות שונות לקחו חלק במבצע רחב ההיקף. המדריך המלא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הודעת הבריטים מטוסי קרב מסוג טורנדו של חיל האוויר המלכותי לקחו חלק בתקיפות האוויריות על המתקנים הכימיים במדינה. מטוסי הקרב הדו מנועיים המריאו מהבסיס הבריטי בקפריסין והטילו פצצות במשקל 400 ק"ג.

בריטניה תשלח כוחות קומנדו למפרץ (צילום: CNN, חדשות)
מטוס טורנדו בריטי | צילום: CNN, חדשות

הצרפתים תרמו לתקיפות את מטוסי הקרב שלהם מדגם "רפאל". המטוסים המריאו ככל הנראה מבסיסים בצרפת ונזקקו לתדלוק אווירי בדרכם למטרות. המטוסים הצרפתיים הטילו פצצות המסוגלות לפגוע במטרות ממרחק של כ-400 ק"מ.

הצבא האמריקני היווה את עיקר הכוח שתקף לפנות בוקר בסוריה. מטוסי הפצצה כבדים מדגם B-1b הפעיל כבר קרוב ל-50 שנה. המטוסים מסוגלים להמריא מארצות הברית ולהגיע לסוריה ללא צורך בתדלוק אווירי תוך שהם נושאים עשרות טונות של חימוש. בפנטגון לא פרסמו איזה חימוש נשא המטוס העצום.

המפציץ האמריקני (צילום: CNN)
המפציץ האמריקני | צילום: CNN

התקיפה בסוריה לא התבצעה רק מהאוויר, אלא גם מהים. על פי פרסומים בארצות הברית לפחות חלק מהתקיפות בוצעו ממשחתת אמריקנית המשייטת בים האדום. ספינת המלחמה מסוגלת לשאת עשרות טילי שיוט מסוג טומהוק בעלי טווח של 2500 ק"מ.

שיגור טומהוק (ארכיון) (צילום: רויטרס)
שיגור טומהוק (ארכיון) | צילום: רויטרס

האמריקנים לא פרסמו בעזרת אילו טילי שיוט בוצעה התקיפה בסוריה, אך סביר להניח שנעשה שימוש נרחב בטילי טומהוק. הטילים הוותיקים בשדה הקרב לראשונה במלחמת המפרץ הראשונה מסוגלים לשאת ראש קרב במשקל טון למרחק של 2500 ק"מ ולפגוע בדיוק רב במטרה.