האסון בגואטמלה - לפחות 192 נעדרים ויותר 70 הרוגים: התפרצות הר הגעש "פואגו" בגואטמלה תפסה את הרשויות במדינה הדרום אמריקנית לא מוכנות ביום בראשון האחרון. כפרים רבים שלא פונו בזמן כוסו בשכבה עבה של אפר וולקני והתושבים שלא התכוננו לעזוב את בתיהם נמלטו מהגזים הרותחים, האבנים שהתעופפו ומהלבה שכילתה כל שבדרכה. ישראל הציעה עזרה נוספת - וכבר מחר תצא לדרכה משלחת רופאים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשעות האחרונות חולצה מבין ההריסות תינוקת לאחר שנבקרב תחת האפר: היא פונתה לקבלת טיפול רפואי וזהותה טרם התבררה. לפי הדיווחים במדינה שלומה טוב ונראה שלא נפגעה באופן חמור.

ניצולי ההתפרצות פונו לזמן בלתי מוגבל (צילום: CNN)
כמויות בלתי נתפסות של אפר וולקני | צילום: CNN

בעקבות רצף האירועים במדינה, רה"מ בנימין נתניהו שוחח עם נשיא גואטמלה מוראלס והביע תנחומים בשמו ובשם אזרחי ישראל, והציע כל סיוע רפואי ולוגיסטי מישראל. בנוסף הנחה נתניהו להיערך להטסה מידית של צוות רופאים מומחים לשם ומשלחת של עשרה רופאים מתוכננת לצאת כבר מחר.

הסיוע הישראלי נמשך (צילום: משרד החוץ)
הסיוע הישראלי נמשך | צילום: משרד החוץ

משרד החוץ וצוות זק"א במדינה החלו לסייע במצרכים למפונים ולפצועים: עד כה הועבר סיוע בשווי של כעשרת אלפים דולרים מישראל. בין היתר הועברו שמיכות, תרופות, ציוד עזרה ראשונה וטבליות טיהור מים.

רבים מחפשים קרובי משפחה נעדרים (צילום: CNN)
בעקבות הפינוי: משפחות שלמות נקרעו | צילום: CNN

למרות כוונת הרשויות לשלוח את ההרוגים לקבורה במהרה, התושבים מבקשים: תנו לנו לזהות את יקירנו שנהרגו. "תנו לנו זמן לזהות את המתים", ביקשה אווה אסקון שהוריה, שני אחיה ויותר משישה בני משפחה נוספים שלה נעדרו לאחר שנאלצו לברוח מכפרם שנבלע בתופת. "גם אם כל מה שנותר מהם זו עצם קטנה, בבקשה תנו לי לקבור אותם תחת שמם - לא נותרה לי משפחה".

ההתפרצות בימיה הראשונים (צילום: sky news)
התפרצות הר הגעש פואגו | צילום: sky news

הסביבה ההררית, תנאי מזג האוויר וההתפרצות האלימה של הר הגעש גורמות לכוחות החילוץ קשיים רבים. עבודתם הרבה מצריכה התנהלות זהירה ואיטית כשגם לחיי המחלצים סכנה ממשית. "החילוץ מאוד מאוד קשה, מאוד חם וקשה לנשום בגלל הגזים שפולט ההר", מסביר אחד ממתנדבי כוחות החילוץ.

מפולות בוץ מאיימוץ לחסום כבישים (צילום: SKY NEWS)
מפולות בוץ מאיימוץ לחסום כבישים | צילום: SKY NEWS

הר הגעש שהחל להתפרץ מחדש בשלישי האחרון הביא איתו זרם חדש של אפר, גזים ואבנים, ובשילוב עם סופה שפוקדת את המדינה - הגשם שיורד במדינה המוכה הפך לחומצי ומסוכן ביותר. מעבר לפאניקה שמייצרת ההתפרצות כעת נוספת סכנת מפולות בוץ שמאיימות לחסום כבישים ולהרוס את מה שנותר מהכפרים.

לאחר ההתפרצות, זרמו נהרות של לבה מסביב להר וענני האפר היתמרו לגובה של עד כעשרה קילומטרים, דבר שהוביל לכך שנמל התעופה הבינלאומי במדינה נסגר זמנית להמראות ונחיתות. אלפים פונו מבתיהם.