נשיא ארה
"תגובה? כל האפשרויות על השולחן" | צילום: רויטרס, חדשות

בפתח ישיבת הקבינט, גינה היום (שני) הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בקולו את המתקפה בסוריה: "נבין אם מדובר באירן, משטר אסד, רוסיה או שלושתן יחד. נקבל החלטות משמעותיות ביומיים הקרובים". כשנשאל על קיומה של אופציה צבאית מול סוריה, השיב טראמפ: "כל האפשרויות על השולחן".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

על רקע הסערה העולמית סביב ההפצצה הכימית בעיר דומא בסוריה, שגבתה את חייהם של עשרות אזרחים, גורמים רשמיים בממשל האמריקני ממשיכים בחקירת האירועים והודיעו היום כי קיימת הערכה שנעשה שימוש בנשק הכולל גז עצבים. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, החקירה האמריקנית לא קובעת מי עומדת מאחורי התקיפה, למרות החשדות כי מדובר במשטרו של אסד. במחלקת המדינה האמריקנית אישור את הדיווחו ומסרו כי הסימפטומים מהם סובלים הנפגעים "תואמים פגיעה מגז עצבים".

במחלקת המדינה האמריקנית התייחסו גם הם לתקיפה בסוריה והודיעו כי האזור שבו בוצעה התקיפה - זהו אזור שבו משטר אסד נוהג לתקוף. "הכוחות הסורים מונעים מכוחות בינלאומיים להגיע לעיר", נמסר. "אנו קוראים למשטר אסד לפתוח את האזור להגעת סיוע רפואי ופיקוח בינלאומי".

העיר ע'וטה שבסוריה אחרי הפצצות אסד
הערכה: "נעשה שימוש בגז עצבים" | צילום: רויטרסבמחלקת המדינה הודיעו שארה"ב מתייעצת עם בעלות בריתה בנוגע לתגובה. "יהיו השלכות למעשי הזוועה".

במקביל, יותר מ-50 אלף בני אדם כבר מתכוננים לצאת מהעיר דומא המופצצת במסגרת הסכם הפינוי שנחתם בין הצדדים הנלחמים בסוריה. בין המתפנים, יצאו גם מורדים ומשפחותיהם. בתמורה, הכוחות המורדים, ששולטים באזור עיר דומא, ישחררו כ-200 בני ערובה.

ארצות הברית, שהודיעה אתמול כי היא תומכת במאמץ דיפלומטי לגבות מחיר מאלו האחראים להתקפה הכימית בסוריה, הודיעה היום כי תפעל במסגרת מועצת הביטחון בניסיון לפתוח בחקירת האירועים. המשלחת האמריקנית כבר העבירה ל-15 המדינות החברות טיוטת החלטה שתורה על פתיחה בבדיקה. לפי דיפלומטים, הטיוטה צפויה לעלות לדיון במועצת הביטחון כבר היום.