"לא יכול להמליץ לחבוש כיפה" (צילום: רויטרס, חדשות)
הכיפה בסכנה? ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות קריאת בכירים בקהילה היהודית בגרמניה להימנע מלהיראות עם כיפה ברחובות הערים הגדולות במדינה לאור העלייה בתקריות האנטישמיות, קרא היום (שלישי) הרב הראשי לישראל דוד לאו להמשיך ולשאת את הסמל היהודי ולא להסירה. "על הרשויות בגרמניה לוודא את ביטחונם של היהודים ברחבי המדינה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במענה לפניית יהודים מגרמניה שפנו לרב הראשי בשאלה זו, הבהיר הרב לאו כי יהודים שנמצאים בגרמניה ובמדינות העולם, גם כתיירים, צריכים לשאת את הכיפה על ראשם ולא להסירה לנוכח האיומים.

הרב הראשי הוסיף בהודעתו: "הדרישה של בכירי הקהילה בגרמניה לא צריכה להיות מופנית כלפי היהודים להסיר את הכיפה". הרב לאו הבהיר כי הוא מתכוון לפנות בעצמו במכתב מיוחד לשלטונות הגרמניים בנושא.

רב הקהילה היהודית בברלין, הרב יהודה טייכטל, הגיב גם הוא לקריאה להימנע מחבישת כיפות: "להתחבא ולהתנער מהזהות היהודית - זה לא פתרון. צריך להמשיך ולהתהלך כיהודים גאים ובמקביל לעשות הכול בכדי להילחם בתופעת האנטישמיות".דברי הרבנים פורסמו בתגובה לקריאה של בכיר בקהילה היהודית בגרמניה, יוסף שוסטר, להימנע מלהיראות בפרהסיה עם כיפה על הראש. בדבריו לתכנית רדיו מקומית, אמר שוסטר כי כדאי לחבוש כובע מעל הכיפה, כדי להוריד את הסיכון לפגיעה בתקיפה אנטישמית, בדומה לאירוע האלים בו הוכה ישראלי לשעבר שחבש כיפה ברחובות ברלין.

הישראלי לשעבר שהותקף בברלין - ערבי-ישראלי


הפחד של הקהילה היהודית בגרמניה התגבר בתקופה האחרונה בעקבות שורה של תקריות אנטישמיות נגד יהודים ברחבי המדינה. המקרה הבולט שבהם היה תיעוד של אירוע אלים בו היה מעורב ישראלי לשעבר, שספג מספר חבטות ברחוב בגלל שהזדהה כיהודי.

אדם ארמוש, ישראלי לשעבר בן 21, העלה לפייסבוק תיעוד של תקרית אנטישמית ובה צעיר בעל חזות מוסלמית תוקף אותו לאחר שזה הבחין כי הוא חובש כיפה לראשו. בתיעוד נראה ארמוש סופג קללות ומכות באמצעות חגורה באמצע הרחוב בברלין. אולם לאחר בדיקה התברר כי ארמוש איננו יהודי אלא ערבי-ישראלי שביקש להדגים עד כמה מסוכנים הפכו רחובות בירת גרמניה ליהודים. לפי החשד, מבקש מקלט סורי בן 19 תקף את אורמוש על רקע אנטישמי.

"אני לא יהודי, אני ישראלי וגדלתי בישראל במשפחה ערבית", סיפר ארמוש בריאיון לטלוויזיה הגרמנית. "זאת הייתה חוויה מבחינתי לחבוש אתמול את הכיפה ולצאת לרחוב, כי חבר שלי כשהוא נתן לנו את הכיפה במתנה, הוא אמר: 'לא בטוח לצאת לרחובות גרמניה עם כיפה'".

בתיעוד שפרסם ארמוש נראה התוקף מכה אותו מספר פעמים עד שהורחק מהמקום, כשברקע אנשים צועקים שיקראו למשטרה. בקהילה היהודית בגרמניה גינו את התקרית החמורה, לטענתם האירוע מוכיח כי רחובות ברלין אינם בטוחים ליהודים. צעיר כבן 19, מבקש מקלט מסוריה, הסגיר עצמו למשטרה בטענה כי הוא זה שמתועד משתמש באלימות בסרטון.

"שלום חברים, היום הותקפנו על ידי שני בחורים בגלל שחבשנו כיפה", כתב ארמוש בפוסט בפייסבוק בו העלה את הסרטון. "אני מבקש מכם, אם זה אפשרי, לשתף את הווידיאו. לא ציפיתי לדבר כזה חמור ועוד בברלין".

קנצלרית גרמניה: "יש אנטישמיות בקהילה הדוברת ערבית"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה את התקרית האנטישמית ואמרה כי ממשלתה תעשה כל שביכולתה להילחם נגד התופעה. "אנו מוכרחים לנצח את המלחמה נגד אנטישמיות וזה חייב להיות אחת המטרות של הממשלה", הצהירה מרקל. "לצערי, האנטישמיות קיימת בקרב תושבי גרמניה. יש אנטישמיות בקהילה דוברת ערבית".

"תמיד היו אנטישמיים". מרקל (צילום: רויטרס, חדשות)
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עוד אמרה מרקל: "הממשלה הגרמנית תעשה הכול. יש לנו נציב לקהילה היהודית בגרמניה מכיוון שאנו שמחים מאוד שיש חיים יהודיים בגרמניה. עלינו להמשיך במלחמה נגד אנטישמיות בנחישות ובהחלטיות. זה כמובן דבר נוראי שאירע ואנחנו נגיב".