מלחמת המכסים: לאחר ועידה מוצלחת של המדינות המתועשות בקנדה ופרסום מסמך ההבנות המשותף, צייץ נשיא ארה"ב הברית, דונלד טראמפ, כי הוא מתנער מהמסמך וקרא לראש ממשלת קנדה: "לא ישר וחלש". ממשרדו של טרודו נמסר: "לא נאמר דבר שלא אמרתי כבר לטראמפ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מעט לפני המראתו של טראמפ לסינגפור הוא פרסם שני ציוצים בחשבון הטוויטר שלו, בהם התנער מהמסמך ויצא נגד טרודו. "בהתבסס על הצהרותיו השקריות של טרודו, והעובדה שקנדה מטילה מכסים על חקלאים, עובדים וחברות אמריקניות, הנחיתי לא לתמוך במסמך ההבנות המשותף", צייץ טראמפ.

טראמפ בועידת ה-G7 (צילום: רויטרס, חדשות)
ועידת ה-G7 | צילום: רויטרס, חדשות

בציוץ השני התייחס לראש ממשלת קנדה באופן אישי: "טרודו היה כל כך כנוע וחלש במהלך פגישות הוועידה, רק כדי לערוך מסיבת עיתונאים לאחר עזיבתי ולומר: 'המכסים האמריקניים היו מעליבים' וכי '"לא יתעמרו בו". טראמפ לא חסך עלבון מטרודו ואמר כי הוא "מאוד לא ישר וחלש. המכסים שלנו הם תגובה למכסים שלו".

טרודו מצדו לא התייחס לעלבונותיו של טראמפ וממשרדו נמסר כי: "ראש הממשלה לא אמר דבר שלא נאמר בצורה פומבית ובשיחות פרטיות בין טראמפ לטרודו", והוסיפו כי ראש ממשלת קנדה נותר ממוקד במה שהושג בוועידה. מטעם בכירים באיחוד האירופי נמסר כי הם עודם תומכים במסמך למרות שכעת נראה שארה"ב מתנערת ממנו.

טרודו וטראמפ בימים יפים יותר (צילום: רויטרס, חדשות)
טרודו וטראמפ בימים יפים יותר | צילום: רויטרס, חדשות

ציוציו של טראמפ נשלחו בתגובה למסיבת העיתונאים שערך ראש הממשלה טרודו לאחר ועידת ה-G7 במהלכה אמר: "אמרתי לנשיא ארה"ב כי אנו נטיל מכסי תגובה למכסים שהטילה ארה"ב והוא אמר שהוא חושב שזו תהיה טעות", ציין טרודו.

"אנו מסכימים שזה לא משהו שאנחנו רוצים לעשות. אנחנו לא רוצים לפגוע בעובדים אמריקניים, או במסחר בין קנדה לארה"ב. ההחלטה של הממשל להטיל מכסים חייבת להיענות בצורה זהה", הוסיף טרודו. "הם שכנינו, הם חברינו, אבל העבודה שלי היא לדאוג לעובדים והאינטרסים הקנדיים וזה מה שאעשה בלי להירתע".

מוקדם יותר פרסמו המדינות המשתתפות הוועידת ה-G7 את מסמך ההבנות המשותף שלהן בו הן ציינו את החשיבות שיש לסחר חופשי והתחייבו לפעול על מנת להשיג סחר טוב יותר בין המדינות. הועידה הינה פגישה של המדינות קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן, בריטניה וארה"ב המהוות את המדינות המתקדמות ביותר מבחינה כלכלית בעולם.