פוטין ואסד, ארכיון (צילום: רויטרס)
פוטין ואסד, ארכיון | צילום: רויטרס

המתיחות בין המעצמות הולכת ומחריפה: ארצות הברית תכריז מחר (שני) על שורה של סנקציות חדשות שישפיעו על חברות רוסיות העוסקות בציוד שקשור לייצור נשק כימי, כך הודיעה הערב השגרירה האמריקנית באו"ם ניקי היילי. הסנקציות החדשות יוטלו בתגובה לתמיכה שמעניקה רוסיה למשטר אסד, על רקע המתקפה הצבאית של מעצמות המערב שבוצעה לאחר הטבח הכימי בעיר דומא בידי צבא אסד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום התראיינה השגרירה לרשת פוקס ניוז והצהירה כי החיילים האמריקנים יישארו בסוריה עד שיעדיה של וושינגטון יושגו במדינה מוכת הקרבות. בריאיון היילי הגדירה את שלוש המטרות שהבית הלבן הציב לעצמו בסוריה: לוודא שלא יהיה שימוש נוסף בנשק כימי, להביס ארגון הטרור דאע"ש ולהשקיף על הפעילות של אירן באזור.

ההודעה של היילי מגיעה שעות לאחר המסרים המפוייסים יחסית ששיגר הקרמלין לעבר המערב. סגן שר החוץ הסורי אמר כי חרף המתיחות "ערוצי התקשורת של מוסקבה עם וושינגטון נותרו פתוחים". באשר למצב בסוריה ולטבח הכימי שביצע אסד, טען סגן השר כי המשטר הסורי השמיד את כל המאגר שהיה ברשותו במסגרת ההסכם שנחתם עוד בתקופת ממשל אובמה והוסיף: "יהיה קושי להגיע להסכם פוליטי בדבר עתידה של סוריה באופן שיהיה מקובל על כל הצדדים".

בתוך כך, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח היום בטלפון עם המנהיג האירני העליון אייתוללה חמינאי. שני המנהיגים שוחחו על המתקפה בסוריה וסיכמו כי מתקפה נוספת של המערב תוביל ל"כאוס" במערכת הבינלאומית ותקשה עוד יותר על השגת הפתרון הפוליטי בסוריה. מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה התייחס אף הוא למתקפה ואמר כי היא נכשלה בניסיון להרתיע את הלוחמים הסורים, להוריד את המוטיבציה שלהם ולשרת את האינטרסיים הישראליים לדבריו.

אמש התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בעקבות דרישת רוסיה. הרוסים העלו הצעת החלטה הקוראת לגנות את "התוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובנות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם", אך היא נדחתה. השגרירה היילי תקפה את מוסקבה והבהירה: "אם אסד יעז להשתמש שוב בגז נגד אזרחים, ארה"ב מוכנה לפעולה".

השגריר הרוסי באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הם תקפו בסוריה ללא מנדט מהאו"ם תוך חריגה מהחוקים הבינלאומיים ואמנת האו"ם. כפי שקרה בשנה שעברה, אז ארה"ב תקפה תחת אמתלה לתקיפה כימית, גם הפעם לא נמצאו ראיות לקיומה של מתקפה כימית".

הוא ציין שהארגון הבינלאומי למניעת הפצה של נשק כימי שיגר משלחת לסוריה, אך מעצמות המערב לא המתינו לתוצאות הבדיקה. "רוסיה מגנה את המתקפה בכל תוקף, היא מהווה צעד של תוקפנות נגד מדינה ריבונית", אמר והזהיר: "ההסלמה הנוכחית בסוריה מאיימת על כל היחסים הבינלאומיים".

הנשיא טראמפ בהכרזה על התקיפה (צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ בהכרזה על התקיפה | צילום: רויטרס

היילי השיבה לדברים במתקפה חריפה על מוסקבה והגיבוי שהיא מעניקה למשטר אסד. "בריטניה, ארה"ב וצרפת פעלו לא כנקמה, לא כעונש, לא כמצג של עוצמה, אלא כדי להרתיע מפני שימוש עתידי בנשק כימי", אמרה. את דבריה היא סיכמה באזהרה תקיפה לעבר אסד והרוסים.

"המסר שלנו ברור - הממשל האמריקני לא יאפשר למשטר אסד להשתמש בנשק כימי", הכריזה היילי. "אם המשטר הסורי ישתמש שוב בגז הרעיל הזה, שיהיה ברור, ארה"ב מוכנה לפעולה. כשהנשיא שלנו מציב קו אדום, הנשיא שלנו פועל לפי הקו האדום. "אנו מוכנים לעמוד בלחץ, אם סוריה תהיה מספיק טיפשה כדי לבחון את הרצון שלנו".