בנאום ראשון מאז התבצרותו אמר היום (שבת) נשיא ברזיל לשעבר לולה דה סילבה לתומכיו כי הוא יסגיר עצמו לרשויות במדינה. עם זאת, הוסיף כי הוא בטוח בחפותו. זמן קצר לפני נאומו נדחה הערעור האחרון שהגיש הצוות המשפטי שלו לבית המשפט העליון במדינה, בו לולה ביקש לעכב את תחילת ריצוי עונשו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

דה סילבה התבצר מאז אתמול (שישי) יחד עם קבוצת תומכים במטה איגוד עובדים בעיר סאו פאולו, זאת בזמן שהיה אמור להיות מאחורי סורג ובריח בבית הכלא - לאחר שבית המשפט הרשיע אותו בעבירות שוחד וגזר עליו 12 שנות מאסר.

לולה היה אמור להתחיל את מאסרו אתמול, 6 באפריל, אך במקום לעשות את דרכו לבית הסוהר - הוא החליט להתבצר במבנה יחד עם תומכיו. הרשויות בברזיל הורו לנשיא לשעבר להסגיר את עצמו לידי המשטרה עד לשעה 20:00 בערב - אך הוא לא עשה זאת, ובזמן שהשעות נקפו, ניסו עורכי דינו של לולה לנהל משא ומתן על תנאי הכניעה שלו.

בזמן שלולה מתבצר הגיעו למקום מאות תומכים שלו להפגנה סוערת במיוחד. במשטרה הברזילאית חוששים שאם יפעלו בכוח נגד הנשיא לשעבר על מנת להוביל אותו לבית הסוהר, הדבר יוביל למהומות אלימות והתנגשויות בין השוטרים למפגינים הרבים המתגודדים סמוך למבנה בו מסתגר לולה. הנשיא לשעבר נראה מנפנף למפגינים מחלון המבנה - ומודה להם על התמיכה.

מפגינים מחוץ למבנה בו מתבצר הנשיא לשעבר
מפגינים מחוץ למבנה בו מתבצר הנשיא לשעבר | צילום: רויטרס

על פי ההערכות בברזיל, הנשיא לשעבר לא יוסגר בזמן הקרוב לידי הרשויות - וכל העת מתנהלים מגעים על מנת להסדיר את תנאי ההסגרה של לולה. בית המשפט העליון בברזיל דחה את העתירה של הנשיא לשעבר להישאר אדם חופשי עד שיוכיח את חפותו. הוא ותומכיו טוענים ל"ציד מכשפות" שהוביל לכך שהורשע ונגזר עליו עונש מאסר כבד.

הנשיא לשעבר בן ה-72 שכיהן כמעט עשור בתפקיד, בין 2002 ל-2011, הורשע בעבירות שוחד חמורות - זאת לאחר שזכה לפופולריות עצומה במדינתו. בקרב תומכיו נחשב לולה למנהיג היחיד שיכול להנהיג שוב את ברזיל והם אף מביעים תקווה כי יתמודד בבחירות וישוב לתפקידו - זאת למרות שהחוק בברזיל אוסר על אדם שהורשע בפלילים להתמודד לתפקיד במשך 8 שנים.