העיתונאית שנרצחה, קים וואל (צילום: רויטרס)
העיתונאית שנרצחה, קים וואל | צילום: רויטרס

גזר הדין ב"משפט השנה" בדנמרק: פיטר מדסן, הממציא והיזם שהואשם ברצח העיתונאית השוודית קים וואל בצוללת שלו באוגוסט 2017, הורשע - ונשלח למאסר עולם. מדסן נדון לחיים מאחורי הסורגים בגין עינויים, כליאה ורצח של וואל - שהגיעה לראיין אותו - בתוך הצוללת שהקים: לאחר הרצח ביתר וזרק את גופתה של וול למים והטביע את הצוללת בניסיון להסתיר את מעשיו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סיבת מותה המדויקת של העיתונאית לא נקבע, אך בית המשפט הרשיע אותו ברצח ובעינויים - והעריך כי וואל מתה כתוצאה מחנק או משיסוף גרונה. הצוות הפורנזי לא הצליח לאשר או להפריך את אף אחד מההערכות המובילות.

השופטת אנט בורקו אמרה כי היא ושני חברי מושבעים קבעו כי וול נרצחה - וציינו כי מדסן בן ה-47 לא סיפק "הסבר הגיוני" למותה. "לאחר הערכה כוללת מצאנו את מדסן אשם ברצח קים וול. הוא ביתר את הגופה כדי להסתיר עדויות לפשע שביצע", אמרה השופטת.

מדסן ישב בדממה בזמן קריאת גזר הדין ולא הגיב להחלטה, אך אמר לאחר מכן כי יערער על ההחלטה: במהלך הדיונים הודה כי ביתר את גופתה אך הכחיש כי רצח אותה וטען כי מדובר ב"תאונה": לדבריו, וול שאפה גז שדלף בטעות כתוצאה מתקלה טכנית - בזמן שהוא עצמו עמד על הסיפון.

מדסן הואשם ברצח, ביתור גופתה של וואל ו"התנהגות לא הולמת ביחס לגופה". התובע יאקוב בוך-ג'פסן טען במשפט כי הרצח בוצע ממניע מיני והיה מתוכנן מראש, מכיוון שמדסן הביא עמו לצוללת כלים ש"לרוב לא לקח איתו להפלגות". לעומתו, צוות ההגנה של מדסן טען כי יש להרשיע אותו רק בחיתוך גופתה של וול.

פיטר מדסן, ארכיון (צילום: רויטרס)
פיטר מדסן, ארכיון | צילום: רויטרס

הרצח בוצע ב-10 באוגוסט 2017 במזח של קופנהגן: וואל בת ה-30 הגיעה למקום על מנת לראיין את מדסן והשניים נראו יחד נכנסים לצוללת ב-10 באוגוסט. ב-11 באוגוסט נעצר מדסן לאחר שהגיע מהצוללת ללא וואל.

מדסן חזר לדנמרק וטען כי גם וואל חזרה בריאה ושלמה, אך מצלמות האבטחה באזור הנמל שללו את גרסתו של מדסן והוכיחו כי וואל לא נראתה במקום כלל. בהמשך שינה מדסן את גרסתו וטען כי תאונה גרמה למותה במצולות והוא קבר אותה בלב ים.

מדסן ו-וואל (צילום: sky news)
מדסן ו-וואל | צילום: sky news

זמן קצר לאחר מכן נמצא פלג גוף עליון שנשטף לחוף של קופנהגן. רגליים, זרועות וראש אותרו במהלך החודשים שלאחר מכן וזוהו כאיבריה של וואל. לאורך כל החקירה סברו במשטרה הדנית כי מדסן הוא זה שרצח אותה והטביע את הצוללת כדי להעלים ראיות.

במהלך המשפט זכה מדסן לכינוי "המדען המשוגע": בחודש אוקטובר 2017 הודה מדסן כי ביתר את גופתה של העיתונאית. מנגד, הוא טען שמותה נגרם כתוצאה מהרעלת פחמן דו חמצני שהתרחשה בצוללת שבנה, וציין כי לאחר המוות ביתר את הגופה.