האספל. שמעה את ההקלטה? (צילום: AP, חדשות)
הספל. תידרש לספק הסברים | צילום: AP, חדשות

הסאגה הסתיימה: הסנאט האמריקני אישר הערב (חמישי) את מינויה של ג'ינה האספל לעמוד בראשות ה-CIA. בכך אישר הסנאט את ההצעה של הנשיא טראמפ, והאספל בת ה-61 תהפוך לאישה הראשונה אי פעם שתעמוד בראש סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מועמדתה של האספל הוכרזה על ידי הנשיא האמריקני לאחר שפיטר את מזכיר המדינה רקס טילרסון, שהוחלף במייק פומפאו, ראש ה-CIA הקודם שעבר לתפקיד הדיפלומט הבכיר ביותר של ארה"ב.

מועמדותה של האספל גררה ביקורת חריפה על חלקה בתכנית החקירות והמעצרים שהונהגה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. חרף ההתנגדות המינוי אושר ברוב של 54 תומכים מול 45 מתנגדים. 6 סנטורים דמוקרטיים תמכו במועמדות, ושני רפובליקנים "מרדו" בנשיא והצביעו נגד המינוי.

פומפאו. "אופציה צבאית בהחלט נשקלת" (צילום: רויטרס, חדשות)
פומאו, מזכיר המדינה החדש | צילום: רויטרס, חדשות

"העינויים - אחד מהפרקים האפלים בהיסטוריה שלנו"

הסנאטור הוותיק ג'ון מקיין, אחד מסמלי המפלגה הרפובליקנית ושבוי מלחמה לשעבר שעונה בשבי, פרסם הצהרה לאחר הודעתו של טראמפ בחודש מארס על מועמדתה של האספל, ואמר כי "עינויי העצורים שנמצאת תחת המשמורת שלנו בעשור האחרון הוא אחד הפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה האמריקנית, האספל צריכה להסביר את מידת מעורבותה בתוכנית".

הביקורת על האספל נובעת בין היתר עקב דיווח של הניו יורק טיימס מפברואר אשתקד בה דווח על מעורבותה בחקירת שני עצורים בכלא בתאילנד. אחד מהם הוטבע במהלך חקירותיו 83 פעמים תוך חודש אחד.