סיגריה אלקטרונית (אילוסטרציה) (צילום: Phirakon Jaisangat, 123RF)
תזהרו שלא תתפוצץ לכם בפנים | צילום: Phirakon Jaisangat, 123RF

המקרה המוזר של פיצוץ סיגריה אלקטרונית: כוחות הכבאות בפלורידה נקראו מוקדם יותר החודש, ב-5 במאי, לטפל בשריפה בבית פרטי. כשהגיעו למקום מצאו בזירה גבר ללא רוח חיים. מחקירת המקרה ומנתיחה לאחר המוות עולה - הגבר בן 38 נהרג מהתפוצצות הסיגריה האלקטרונית אותה ככל הנראה עישן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הכוחות במקום דיווחו כי הגבר שמצאו סבל מכוויות ב-80% מגופו ומפציעה קטלנית בגולגולת. על פי דוח הנתיחה רסיס מתכת ממכשיר העישון שהתפוצץ פצעה אותו בראשו, מה שככל הנראה גרם למותו.

סכנות העישון סיגירה אלקטרונית (צילום: רויטרס)
סכנות העישון סיגירה אלקטרונית | צילום: רויטרס

בין השנים 2009 ל-2016 תועדו יותר מ-190 מקרים של התפוצצות סיגריות אלקטרוניות בארצות הברית. למרות זאת, התלקחות המכשירים אינה נפוצה, ועל אף מספר המקרים שתועדו אירוע זה הוא ככל הנראה הראשון בו אדם נהרג מהתלקחות סיגריה מסוג זה.

רוב הסיגריות האלקטרוניות מכילות בטריית ליתיום, הדומה לזו שנמצאת ברוב המכשירים הניידים כיום. אם סוללה מסוג זה לא מטופלת כראוי היא עלולה להיות דליקה במיוחד, כפי שקרה בסערת מכשירי "הגלאקסי נוט 8" שהתפוצצו. כאשר סוללת ליתיום סובלת מתקלה ומתחילה לבעור, הלהבות שעולות ממנה יכולות להגיע לפיצוץ כמו של "זיקוק בגודל בינוני".

בתגובה למקרה, ראש איגוד יצרני הסיגריות האלקטרוניות אמר כי "מקרים כמו זה לא אמורים לקרות כאשר השימוש במכשירים נעשה בצורה נכונה ובטוחה. כל עוד מאחסנים את הסיגריות כראוי, מטעינים את הסוללה שלהן בצורה נכונה ושומרים על תקינות המכשיר - תקלה מסוג זה לא אמורה להתרחש". עוד הוסיף: "הסיגריות הללו לא מהוות סכנה יותר מאשר טלפונים חכמים או מחשבים ניידים המשתמשים בסוללה מסוג דומה".