דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג (צילום: רויטרס, חדשות)
עם נשיא סין בימים יפים יותר | צילום: רויטרס, חדשות

האתגר הבא של הנשיא טראמפ: מלחמת סחר עם סין. הממשל האמריקני הודיע אמש (שישי) על הטלת מכס בשיעור של 25% על מוצרים מסין, בעלות כוללת של כ-50 מיליארד דולרים. מדובר בהסלמה נוספת ביחסי המסחר בין המדינות, לאחר שמכסים הדדיים כבר הוטלו לפני כשנה. "את מלחמת הסחר הזאת הם התחילו לפני הרבה שנים, ואנחנו הפסדנו", אמר אתמול בבוקר הנשיא טראמפ בשיחה לתוכנית טלוויזיה ברשת פוקס ניוז.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנשיא טראמפ נימק את המהלך בכך שהמכסים יוטלו על מוצרים סיניים "המכילים טכנולוגיות תעשייתיות מתקדמות", שכן הצעד מגיע בתגובה "לגניבת קניין רוחני וטכנולוגיה על ידי סין, לצד פרקטיקות מסחר לא הוגנות נוספות".

הנשיא הוסיף כי לא יהסס להחמיר את המכסים אם סין תודיע על תגובת נגד – מה שהיא אכן עשתה תוך זמן קצר. משרד המסחר הסיני הודיע תוך מספר שעות כי יפעל למיסוי באותו סדר גודל על מוצרים אמריקניים. "כל ההישגים שהושגו על ידי שני הצדדים לא יהיו תקפים יותר", נכתב בהודעה.

המשבר ייפתר? טראמפ וג'ינפינג (צילום: רויטרס, חדשות)
מי ימצמץ ראשון" | צילום: רויטרס, חדשות

תחילתה של ההידרדרות ביחסים ביולי האחרון, אז הודיע ממשל טראמפ על סדרת מכסים על 881 מוצרים ביניים. התגובה הסינית לא איחרה לבוא, בדמות מסים כל 545 מוצרים אמריקניים – בהם רכבים ומוצרים לתעשיית החקלאות, המשפיעים על חלק מרכזי מבוחרי טראמפ. שווי שתי סדרות המכסים – כ-34 מיליארד דולרים.

המהלכים הללו מגיעים לאחר שממשל טראמפ הודיע לאחרונה על מכסים גם בייבוא מוצרים מקנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי – מהלכים שעוררו זעם רב בקרב הקהילה הבינלאומית. גם יו"ר איגוד המסחר האמריקני לא מרוצה מהמהלך, באומרו כי מכסים הם לא הדרך לפתור את בעיות הסחר האמריקניות. "הדבר מפיל את העלות על כתפי הצרכנים האמריקניים", הסביר.