בלאק קיוב, חברה לריגול עסקי (צילום: החדשות)
"בלאק קיוב עקבה אחר אנשי אובמה" | צילום: החדשות

פרשת "בלאק קיוב" והמעקבים אחר בכירים אמריקנים מתפתחת: חברת הריגול העסקי הישראלית היא זו שהופעלה על ידי אנשי טראמפ על מנת לעקוב אחר דיפלומטים מממשל אובמה שתמכו בהסכם עם אירן - כך דווח במגזין ה"ניו יורקר". עם זאת, הערב פורסם במהדורה המרכזית כי גורמים המעורים בחקירת האירוע מבהירים שלא מדובר בניסיון של ממשל טראמפ להביא מידע מכפיש על בכירים בממשל אובמה. אז מודע בוצע המעקב?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גורמים המעורים בחקירת בלאק קיוב מסבירים כי הרקע לאותם מעקבים הם סכסוך עסקי בין שתי חברות ספנות בינלאומיות. אחת מהן, ככל הידוע, היא חברה של איל הון טאיוואני בשם נובו סו - שבעבר כבר פורסם שעבד עם בלאק קיוב.

במסגרת הסכסוך העסקי אותה חברה ניסתה, בעזרת בלאק קיוב, למצוא הוכחות לכך שהחברה המתחרה הפרה את הסנקציות האמריקניות ועשתה עסקאות עם אירן - כך עולה מהחקירה. באותה חקירה עולים גם שמות של בכירים בממשל אובמה, כמו בן רודס וקולין קאהל - כפי שפורסם על ידי רונן פארו בניו יורקר. נבדק החשד כי אותם בכירים פעלו מטעמה של חברת הספנות באירן ו"בלאק קיוב" ניסתה לבדוק האם מידע זה הוא נכון והאם אנשים אלו גם הרוויחו מכך באופן אישי. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס סירבה להגיב להתפתחויות בפרשה ואמרה: "אני לוא מודעת לשום דבר בחזית הזו. אם משהו יצוץ, אעדכן אתכם", אמרה לכתבים.

בן רודס (צילום: רויטרס)
בן רודס | צילום: רויטרס


 
מבלאק קיוב נמסר הערב: "למרות הניסיון לכותרת נוספת, מדיניות Black Cube היא לעולם לא לדון על לקוחותיה עם צד שלישי כלשהו, וכן לעולם לא לאשר או להכחיש כל ספקולציה לגבי עבודתה. בלאק קיוב אינה קשורה לממשל טראמפ, לשלוחיו, לאנשי עסקים המקורבים אליו או להסכם הגרעין האירני. יודגש כי בלאק קיוב עבדה, עובדת ותעבוד תמיד בהתאם לחוק".

לפני יומיים נחשף ב"אובזרבר" כי לפני כשנה פתח טראמפ בקמפיין ריגול אחר בן רודס וקולין קאל, בכירים בממשל אובמה שלקחו חלק במשא ומתן על הסכם הגרעין עם אירן על מנת להכפישם ולערער על מהימנות ההסכם. ממסמכים שפורסמו בסוף השבוע עולה כי לחוקרים שהופעלו על ידי הסוכנות הפרטית נאמר לפשפש בחייהם הפרטיים ובקריירות הפוליטיות של רודס וקאל.

בין היתר הם בחנו מערכות יחסים אישיות של השניים ומעורבות שלהם עם לוביסטים למען אירן ובדקו האם הם הרוויחו ברמה האישית או הפוליטית מהסכם הגרעין שנחתם. לפי הפרסום, החוקרים גם התבקשו ליצור קשר עם עיתונאים שהביעו תמיכה בהסכם הגרעין מכמה כלי תקשורת בולטים בארה"ב שהיו בקשר עם רודס וקאל בניסיון לקבוע האם הם הפרו כללים כשחלקו מידע מודיעיני רגיש.

בלאק קיוב נוסדה ב-2011 על ידי קציני המודיעין לשעבר דן זורלא וד"ר אבי ינוס. היא מוכרת כמקורבת לממשלת ישראל ולסוכנויות המודיעין, ולקוחותיה הם תאגידים וטייקונים בארץ ובעולם. שמה של החברה עלה לפני חודשים ספורים לכותרות לאחר שה"ניו יורקר" חשף שהיא נשכרה על ידי המפיק הארווי ויינשטיין, נגדו הופנו תלונות רבות על הטרדות מיניות מצד כוכבות בהוליווד, כדי לרגל אחר קורבנותיו ואחר עיתונאים.