שוב - אמירות שנויות במחלוקת מהבית הלבן: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השתמש בשפה טעונה לגבי מהגרים ואף כינה את חלקם "חיות". במהלך דיון שנערך בבית הלבן בנושא חוקי ההגירה של קליפורניה, אמר טראמפ: "לא תאמינו כמה רעים האנשים האלה. הם לא בני אדם, הם חיות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש לנו אנשים שנכנסים למדינה, שמנסים להיכנס - אנחנו עוצרים הרבה מתוכם", אמר במהלך ישיבה בחדר הקבינט לכתבים שהורשו להשתתף. לאחר שטען כי מדובר ב"אנשים גרועים", הוסיף: "אנחנו מוציאים אותם מהמדינה בקצב שלא היה עד כה".

לעיני המצלמות אמר טראמפ כי חוקי ההגירה של קליפורניה הם "החוקים הכי טפשיים בעולם בנוגע להגירה". הנשיא קרא לממשל "לעשות עבודה הרבה יותר טובה" בהרחקת אנשים לא רצויים, ובראשם חברי כנופיות בינלאומיות.

ההערות הטעונות נאמרו במהלך דיון "שולחן עגול" שעסק בחוקי המקלט של קליפורניה - חוקים שמגבילים את התקשורת בין רשויות אכיפת החוק המקומיות לבין קציני ההגירה הפדרליים. ממשל טראמפ מנסה לבטל את החוקים הללו בטענה שהם מגבילים את היכולת להילחם בהגירה. המשתתפים בדיון - נציגים של מערכת אכיפת החוק בקליפורניה - שיבחו את המדיניות של טראמפ והתלוננו על החוק הקיים בקליפורניה, שלדבריהם מקשה על האיתור והגירוש של פושעים שהיגרו למדינה.

יצליח לגייס תקציב לבניית החומה? ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הקמת החומה בין ארה"ב למקסיקו | צילום: רויטרס, חדשות

השריף מרגרט סימס ממחוז פרסנו אמרה כי החוק מונע מרשויות ההגירה והאכיפה הפדרליות לגשת למאגרי המידע "כדי למצוא את הבחורים הרעים" - וגם אוסר עליהם להיכנס לבתי כלא כדי לאתר אנשים שנמצאים במדינה באופן לא חוקי. "זה באמת שם אותנו בעמדה רעה", הסבירה סימס - וטראמפ ענה לה: "זו בושה ואנחנו תובעים כדי לבטל את זה".

מנגד, מושל קליפורניה ג'רי בראון - שמשתייך למפלגה הדמוקרטית - מתח ביקורת חריפה על דבריו של הנשיא. "טראמפ משקר לגבי הגירה, משקר לגבי פשע ולגבי החוקים של קליפורניה. הוא הטיס פוליטיקאים רפובליקנים כדי להחמיא לו ולשבח את המדיניות הפזיזה שלו, שלא משנה דבר. אנחנו, תושבי הכלכלה החמישית בעולם, לא מתרשמים מכך".

טראמפ גם הציע להעמיד לדין את ראשת העיר אוקלנד בגין "שיבוש הצדק", לאחר שזו הזהירה מפני גל פשיטות ומעצרים נרחב בעיר. הנשיא רמז לשר המשפטים והתובע הכללי ג'ף סשנס: "אולי כדאי שמשרד המשפטים יבדוק את זה". סשנס אמר בתום הדיון כי משרד המשפטים יוסיף שופטים לבתי המשפט שעוסקים בהריגה ויכפיל את מספר תיקי התביעה: "הנשיא הבהיר לכולנו שעלינו להשתפר וזה מה שנעשה".