טראמפ: "גם מדינה אחת זה בסדר" (צילום: חדשות)
ממשיך במשחק הדיפלומטי. טראמפ | צילום: חדשות

יומיים בלבד לאחר שהודיע על ביטול הפסגה ההיסטורית במה שכינה "יום עצוב בהיסטוריה", הנשיא טראמפ הודיע בציוץ שפרסם הלילה כי נמשכים המגעים לקיומה במועד המקורי - 12 ביוני בסינגפור.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש לנו שיחות פרודוקטיביות מאוד עם צפון קוריאה על קיום הפסגה, שאם תקרה סביר להניח שהיא תישאר בסינגפור באותו תאריך, 12 ביוני", כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו והוסיף כי ייתכן והפגישה תימשך בסופו של דבר יותר מיום אחד. "אם יהיה צורך גם מעבר לתאריך הזה", מסר.

פומפיאו בביקורו האחרון בקוריאה הצפונית (צילום: רויטרס, חדשות)
קים עם שר החוץ האמריקני פומפאו | צילום: רויטרס, חדשות

רק שלשום הודיע טראמפ כי הפגישה בסינגפור תבוטל והשניים לא ייפגשו על רקע "ההצהרות התוקפניות האחרונות" מצד פיונגיאנג. הבית הלבן פרסם מכתב המיועד לשליט הצפון קים, בו הודיע באופן רשמי כי "לא ראוי" שבזמן הקרוב הצדדים ייפגשו.

טראמפ התייחס להתבטאויות "הזועמות והתוקפניות" של קים על הגרעין של ארצו וכתב כי "היכולות הגרעיניות של ארה"ב יותר רחבות ועוצמתיות". במכתב, הנשיא טראמפ השאיר פתח לקים וכתב: "מוזמן לכתוב או להתקשר במידה ותשנה את דעתך, אני מצפה לפגוש אותך בעתיד".

בצפון קוריאה הגיבו לטראמפ באופן פייסני ומהמדינה המסוגרת נמסר כי היא מוכנה להמשיך בשיחות עם ארה"ב על מנת לקיים את הפגישה. סגן שר החוץ הצפון קוריאני, קים קיי גוואן, אמר כי מדינתו מוכנה לפתור את המחלוקות "בכל זמן ובכל דרך". עוד מסר סגן השר כי "הערכנו מאוד את מאמציו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מאמצים שלא עשה כמותם אף נשיא לפניו, ליצור פגישה היסטורית בין מנהיגי שתי המדינות".

שיגור טיל בצפון קוריאה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ניסוי שיגור טיל בצפון קוריאה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ממשלת דרום קוריאה מיהרה לברך את טראמפ על כך שהוא לא פוסל על הסף את האפשרות להיפגש עם קים חרף ההתפתחויות האחרונות ובנוסף סיפרו גורמים שונים לסוכנות הידיעות AP כי ההכנות של סיאול לפגישה מתקיימות כמתוכנן ויועצים של הנשיא הדרום קוריאני מון המריאו לשם כדי להמשיך בהכנות.

אתמול סיפרו מקורות המקורבים לבית הלבן לאתר החדשות האמריקני AXIOS כי ארה"ב וצפון קוריאה "היו יותר קרובות למלחמה מכפי שהיה ידוע". לדבריהם, לאחר ביטול הפסגה קיימת סכנה להידרדרות נוספת לסף עימות ול"שליפת" תוכניות המלחמה הישנות.  הם הוסיפו כי היועץ של טראמפ לביטחון לאומי דאז הגנרל מק'מאסטר, אף העריך כי קיים סיכון ממשי ש"הפנטגון יתצטרך להתעמת עם קים ג'ונג און באופן צבאי".