קים בפגישה עם ראש ממשלת סינגפור (צילום: עמוד הטוויטר של ויויאן בלקרישנאן, חדשות)
קים, זמן קצר לאחר הנחיתה | צילום: עמוד הטוויטר של ויויאן בלקרישנאן, חדשות

הפסגה ההיסטורית בפתח: אחרי שהבית הלבן אישר באופן רשמי את קיומה והדהים את העולם, ההודעה של נשיא ארה"ב טראמפ על ביטולה ופניית הפרסה לאחר מכן - שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און נחת הבוקר (ראשון) בסינגפור לקראת הפגישה שתיערך ביום שלישי לפנות בוקר (שעון ישראל) עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זו הפעם הראשונה אי פעם שנשיא אמריקני ייפגש עם מנהיג צפון קוריאה והפעם השנייה בלבד שקים יצא מארצו מאז עלה לשלטון בשנת 2011.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר החוץ של סינגפור, ויויאן בלקרישנאן, אישר כי קים נחת ופרסם תמונה שלו לוחץ ידיים עם קים לאחר נחיתת האחרון: "מקבלים בברכה את המנהיג, שנחת זה עתה בסינגפור". על פי דיווחים, קים הגיע במטוס בואינג 747 של חברת התעופה הלאומית של סין, "אייר צ'יינה", שנחת הבוקר בצ'נגי, נמל התעופה הגדול ביותר בסינגפור. גם טראמפ עושה דרכו למדינה בטיסה שאורכה 20 שעות, לאחר שהמריא מקנדה בתום ועידת המדינות המתועשות (G7) שנערך בסוף השבוע האחרון במדינה.

טראמפ: "אדע אם קים רציני תוך דקה"

בוועידה התייחס טראמפ לפסגה ואמר כי היא מהווה "הזדמנות חד פעמית". כשנשאל על ידי עיתונאים איך הוא יכול לדעת האם קים אכן מוכן להתפרק מגרעין כפי שהוא מצהיר, השיב הנשיא האמריקני: "אדע זאת כבר בדקה הראשונה".
"רק לפי תחושת הבטן שלי אני אדע, זה כל מה שאני צריך", הוסיף. "אני חושב שאוכל לדעת תוך 5 שניות, שמעתם את זה פעם? אני חושב שאדע מהר מאוד אם משהו טוב הולך לקרות".

קים ג'ונג און. "דברים מעוררים חשש" (צילום: רויטרס, חדשות)
פומפאו וקים בפגישה בחודש שעבר | צילום: רויטרס, חדשות

ביום חמישי האחרון אמר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, שנועד בחודשים האחרונים פעמיים עם קים בפיונגיאנג בירת הצפון, שקים אישר בפניו כי הוא מוכן להתפרק מנשק גרעיני. "הוא אמר לי את זה באופן אישי", אמר הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן.

"אני מעודד מכך שקים מוכן לקבל את ההחלטה האמיצה להתפרק לחלוטין מנשק גרעיני בדרך שאינה הפיכה", הוסיף פומפאו. לדבריו, הנשיא טראמפ לא יקבל שום פתרון אחר מלבד פירוק מלא מגרעין בחצי האי קוריאה. כשנשאל האם הייתה התקדמות בצמצום הפערים בסוגיית הפירוק, השיב פומפאו בחיוב: "ההתקדמות שלנו בנושא נעה בצעדים קטנים".

פומפאו ציין כי הנשיא טראמפ "אופטימי" לקראת הפסגה, אך ניגש אליה בעיניים פקוחות. "אנו מעוניינים בצעדים ממשיים מצד צפון קוריאה, לא רק מילים", אמר. "פירוק מנשק גרעיני יסלול את הדרך לעתיד טוב יותר עבור צפון קוריאה".