טראמפ חוגג את ההסכם עם צפון קוריאה - ופותח את הדלת גם עבור אירן: נשיא ארה"ב אמר הבוקר (שלישי) כי ישמח לנהל בעתיד מו"מ חדש להסכם גרעין מול אירן - כחודש לאחר שפרש מההסכם שנחתם ב-2015. טראמפ נימק את דבריו בסנקציות הקשות שפוגעות בכלכלת אירן: "אני מקווה שהם יחזרו וינסו לדון על עסקה חדשה, הסכם אמיתי - אני אשמח לראות את זה קורה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ העריך, במסיבת העיתונאים שקיים בסינגפור, כי אירן מפסיקה לשלוח זרועות לעבר המזרח התיכון: "יש התקדמות, אירן לדעתי כבר פחות מסתכלת לעבר המזרח התיכון וסוריה. אירן מדינה שונה היום לעומת שלושה חודשים".

"הם הרגישו שם מאוד בטוחים בעצמם שם, בסוריה ובמזרח התיכון, ועכשיו כבר לא", הוסיף טראמפ בשביעות רצון. "אני מקווה שכשיגיע הזמן המתאים והסנקציות יפעלו, הסנקציות מאוד אכזריות נגד אירן, אני מקווה שהם יחזרו וינהלו מו"מ על הסכם חדש, אבל כעת זה מוקדם מדי".

טראמפ (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ במסיבת העיתונאים, היום | צילום: רויטרס, חדשות

"קיבלתי קלפים רעים, את הנושא הקוריאני ואת העסקה עם אירן. טיפלתי בהסכם עם אירן קודם כי בשבילי הגרעין זה הדבר הראשון בחשיבותו עבורי, הגרעין הוא במקום הראשון", הסביר.

היום התבטאו בבאירן נגד מסמך ההסכמות בין טראמפ וקים. דובר הממשל האירני הזהיר את השלטון בצפון קוריאה: "טראמפ עלול לבטל את ההסכם איתכם בכל שניה, אפילו עוד לפני שהוא יחזור לוושינגטון", נכתב בהודעה.

בטהרן הביעו השבוע חשש מכך שקים ג'ונג און יוותר על הגרעין: בביטאון של חמינאי, "כיהאן" נכתב כי אם יושג הסכם בין קים לטראמפ בנושא הגרעיני, הדבר יעמיד את הסכם הגרעין עם אירן באור נלעג לעומת ההצלחה, אם תהיה כזו, בעניין הפצצה שיש לצפון קוריאה כבר בידיים. 

באירן טענו - אך לא באופן רשמי מפי המנהיגים - כי קים יהיה "טיפש" אם יסכים לוותר על הנשק הגרעיני מכיוון שלצפון קוריאה לא יהיה קיום ללא הכוח הצבאי-גרעיני שצברה. האירנים למעשה אותתו לידידיהם בפיונגיאנג: "אל תלכו להסכם עם טראמפ, הוא ממילא ירמה אתכם בסוף".