תמונות לוויין של המטרות שהותקפו (צילום: ImageSat International (ISI))
תמונות לוויין של המטרות שהותקפו | צילום: ImageSat International (ISI)

תמונות לוויין חושפות הלילה (ראשון) את תוצאות המתקפה של מעצמות המערב נגד תכנית הנשק הכימי של משטר אסד. בתמונות של חברת ImageSat International ניתן לראות, בין היתר, את הנזק הכבד שנגרם למכון סרס במרכז דמשק - אחד האתרים המרכזיים שהותקפו, בו הושמדו שלושה מבנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהניתוח המודיעיני שבוצע על ידי חברת הלווין, שמראה את מרכז המחקר הכימי לפני ואחרי התקיפה, ניתן לראות שהמבנים המרכזיים שבו הושמדו כליל.

קודם לכן דחתה מועצת הביטחון של האו"ם, שהתכנסה לדיון חירום בעקבות דרישת רוסיה, הצעת החלטה הקוראת לגנות את "התוקפנות נגד סוריה מצד ארה"ב ובעלות בריתה תוך הפרה של אמנת האו"ם".

המתקפה על סוריה (צילום: ImageSat International (ISI))
צילום: ImageSat International (ISI)

בעד ההצעה הרוסית שנפלה הצביעו רוסיה, סין ובוליביה, ארבע מדינות נמנעו ושמונה הצביעו נגד. השגריר הרוסי באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הם תקפו בסוריה ללא מנדט מהאו"ם תוך חריגה מהחוקים הבינלאומיים ואמנת האו"ם. כפי שקרה בשנה שעברה, אז ארה"ב תקפה תחת אמתלה לתקיפה כימית, גם הפעם לא נמצאו ראיות לקיומה של מתקפה כימית".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי השיבה לדבריו במתקפה חריפה על מוסקבה והגיבוי שהיא מעניקה לפשעי אסד. "בריטניה, ארה"ב וצרפת פעלו לא כנקמה, לא כעונש, לא כמצג של עוצמה, אלא כדי להרתיע מפני שימוש עתידי בנשק כימי", אמרה. "כפי שרוסיה השתמשה בווטו שלה, הסורים השתמשו בגז סארין. הווטו הרוסי היה האור הירוק למתקפות הכימיות, ארה"ב ובנות בריתה לא היו מוכנות להשלים עם זה. לא נתנו לדיפלומטיה רק ניסיון אחד - 6 פעמים שהרוסים הטילו וטו על ניסיונות של מועצת הביטחון לפעול נגד הנשק הכימי הסורי".

"המטרות שלנו עמדו במרכז תכנית הנשק הכימי הסורי", הסבירה את יעדי התקיפה. "התגובה הייתה מוצדקת, לגיטימית ומידתית. בזמן שרוסיה פעלה להגן על המשטר, אסד פעל בידיעה שהוא יכול לפעול ללא עונש. לא נעמוד מנגד בזמן שרוסיה הורסת כל נורמה בינלאומית שאנו מאמינים בה".