הצו הנשיאותי של טראמפ, בשבוע שעבר (צילום: AP, חדשות)
טראמפ חתם על הצו הנשיאותי, הערב | צילום: AP, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נסוג ממדיניות ההגירה השנויה במחלוקת שהציתה ביקורת חריפה בתוך ארה"ב ומחוצה לה, כשחתם אמש (רביעי) על צו נשיאותי ששם סוף להפרדה של ילדי מהגרים בלתי חוקיים מהוריהם בגבול מקסיקו-ארה"ב. הצו קובע כי משפחות המהגרים ייכלאו יחד לאחר שנתפסים חוצים את הגבול באופן לא חוקי. משרד המשפטים האמריקני פנה לבית המשפט הפדרלי לאפשר את כליאת המשפחות ליותר מ-20 יום ברצף - הגבול העליון לכליאה המשותפת כעת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד נקבע בצו כי הורים עם ילדים ידלגו לקדמת התור בטיפול בבקשות ההגירה שלהם. עם זאת, בממשל מבהירים כי אין כל שינוי במדיניות ה"אפס סובלנות", לפיה מי שחוצה את הגבול באופן בלתי חוקי יואשם במערכת המשפט הפלילית. "אנחנו שומרים על אחדות המשפחה ובו זמנית מבטיחים שיהיה לנו גבול עוצמתי מאוד", אמר טראמפ מיד לאחר שחתם על הצו בחדר הסגלגל.

סרטונים של צעירים כלואים בכלובים וקלטת שמע של ילדים בוכים עוררו זעם ציבורי בארה"ב, החל מאנשי דת ועד אנשי עסקים משפיעים. גם מחוץ לגבולותיה נשמעו גינויים רבים נגד המדיניות הבעייתית, בין היתר מצד האפיפיור פרנציסקוס.

ילדים בגבול ארה"ב-מקסיקו. מיליונים נתרמו עבורם (צילום: רויטרס, חדשות)
מתקן כליאה של ילדים ליד הגבול | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא טראמפ, שידוע בחיבתו לצפייה בחדשות בטלוויזיה, זיהה שסוגיית הפרדת המשפחות הופכת במהרה למוקש פוליטי, כך לפי גורמים בבית הלבן. הגברת הראשונה מלאניה טראמפ הפצירה בנשיא בשיחות פרטיות לעשות משהו בנידון. "הגברת הראשונה מבטאת את עמדתה בנושא בפני הנשיא זה זמן רב", אמר גורם בממשל. החתימה על הצו הינו מאורע נדיר מאז החלה כהונתו של טראמפ בינואר 2017 שכן נרשם שינוי בעמדת הנשיא בנושא שנוי במחלוקת, לעומת התבצרות בעמדתו.

בשיחה עם כתבים בבית הלבן, שעות אחדות לפני החתימה, אמר טראמפ כי מדובר ב"צעד מניעתי", שיאפשר למשפחות להישאר יחד. "אנחנו מאוד חזקים בגבול ורוצים לשמור על הביטחון, אך במקביל אנחנו רוצים לשמור על אחדות המשפחות ולנהוג בחמלה, עם הלב", ציין הנשיא.

זינוק חד בכמות האיומים (צילום: רויטרס, חדשות)
מחאה נגד ההפרדה | צילום: רויטרס, חדשות

טראמפ הוסיף: "אחתום על משהו שידאג לזה, אחרת מיליוני אנשים ינהרו לגבול וישתלטו לנו על המדינה. אנקוט צעד מניעתי שיעשה משהו בנידון ואני בטוח שזה יגובה בחקיקה". סגן הנשיא מייק פנס הצטרף לדברים וקרא למחוקקים לסתום את הפרצות בחוק, שלטענתו מתירות את פיצול המשפחות.