צפון קוריאה החלה להתפרק מגרעין (צילום: AP)
צפון קוריאה החלה להתפרק מגרעין | צילום: AP

צפון קוריאה החלה לפרק תשתיות באתרי גרעין במדינה, כך על פי ניתוח תמונות לווין שפורסם היום (שלישי). הצילומים נותחו על ידי מומחים וחוקרים אמריקנים שהגיעו למסקנה לאחר שהצליחו לזהות בצילומים מבנים שנהרסו, מסילות רכבת שהוסרו ועגלות כרייה הפוכות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני מספר ימים פורסם כי פיונגיאנג הבטיחה לפרק אתר ניסויי גרעין תוך פיקוח וצפייה של עיתונאים. הריסת התשתיות במתקן הגרעין מסמלת את המחויבות של המשטר למפגש הפסגה המתוכנן בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און.

קים ג'ונג און. "דברים מעוררים חשש" (צילום: רויטרס, חדשות)
מזכיר המדינה פומפאו ומנהיג צפון קוריאה ק | צילום: רויטרס, חדשות

הדיווח על תחילת ההריסות התקבל בברכה על ידי השכנה מדרום. נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה אמר כי "זה יהיה הצעד הראשון בדרך להתפרקות מלאה מגרעין". אמנם מניתוח תצלום הלווין עולה כי הדיקטטורה המבודדת החלה כבר בפירוק מתקני גרעין,  אך עלו מספר קולות שטענו כי מדובר במהלך למראית עין שיאפשר לה להימנע מבדיקות של גורמים בינלאומיים.

בתוך כך, בסוכנות הידיעות "רויטרס" פורסם כי פיונגיאנג הזמינה כתבים מדרום קוריאה לסקר את סיום פירוק המתקנים שצפוי לקרות בין ה-23 ל-25 במאי.

לפני כחודש צפון קוריאה הכריזה כי תשהה את הניסויים הגרעיניים והבליסטיים שלה לאלתר, ותנטוש את אתר הניסוי הגרעיני בצפון המדינה, במטרה "לקדם שגשוג כלכלי ושלום בחצי האי". קים ג'ונג און: "אין צורך בניסויים, הצלחנו לייצר את הנשק".

קים ומון בפסגה הקודמת (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
מנהיגי הקוריאות מחזיקים ידיים בפגישתם | צילום: AP, חדשות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ברך על החלטת צפון קוריאה בדבר הפסקת הניסויים בגרעין, והוסיף כי הוא מצפה לפגישה עם קים. "צפון קוריאה הסכימה לחדול מהניסויים בגרעין ולסגור אתר ניסויים מרכזי. אלו חדשות מצוינות עבור צפון קוריאה ועבור העולם כולו. התקדמות משמעותית!", כתב בטוויטר.