מחליפים איומים למרות ההתקרבות (צילום: רויטרס)
מחליפים איומים למרות ההתקרבות | צילום: רויטרס

הפסגה ההיסטורית בעוד שבועיים בסכנה: נשיא ארה"ב טראמפ שיגר הערב (חמישי) מסרים לצפון קוריאה ואמר כי ייתכן ולא ייפגש עם מנהיגה קים במלזיה בעוד שבועיים, ואמר, לאחר שהבטיח לפיונגיאנג שבמידה ותגיע להסכם היא תקבל ערובות "חזקות", כי אם לא יהיה הסכם בסופו של דבר - עתידו של קים יהיה כמו של שליט לוב מועמר קדאפי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ הוסיף כי במידה וצפון קוריאה לא תגיע לעסקה עם העולם, המדינה המסוגרת תהיה כמו "לוב 2011", כלומר תתייצב בפני איום פלישה של נאט"ו שהוביל בסופו של דבר להוצאתו להורג של קדאפי. "אם תסתכלו על זה עכשיו, זה היה השמדה מוחלטת. נכנסו לשם כדי להכות אותו. סביר להניח שהמודל הזה יתקיים אם לא תהיה עסקה, אבל אם תהיה – אני חושב שקים יהיה מאושר מאוד".

הדברים של טראמפ נאמרו לאחר שצפון קוריאה הקשיחה עמדותיה שלשום לגבי פירוז מגרעין וזניחת תכנית פיתוח הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של המדינה המסוגרת. ביום שלישי איימה צפון קוריאה לבטל את הפגישה בתגובה לתרגיל צבאי משותף של ארה"ב ודרום קוריאה שנפתח אתמול, אותו כינתה פיונגיאנג "פרובוקציה מכוונת" ודרשה לחדול אותו לאלתר.

פומפיאו בביקורו האחרון בקוריאה הצפונית (צילום: רויטרס, חדשות)
קים ומזכיר המדינה האמריקני פומפאו בשבוע | צילום: רויטרס, חדשות

בעקבות המתיחות הגואה בין וושינגטון לפיונגיאנג, ציטטה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית את סגן שר החוץ של המדינה שאמר שארצו "תשקול מחדש" את עצם קיומה של הפסגה, במידה וארה"ב תמשיך לדרוש מארצו לוותר לגמרי על תכנית הגרעין.

"גורל הפסגה בין צפון קוריאה לארה"ב, כמו גם ההסכמים הבילטרליים 'יהיו ברורים' אם וושינגטון תדבר על התפרקות מגרעין בנוסח לוב", ציין סגן השר. עוד הוסיף כי טראמפ יוסיף להיות נשיא כושל אם ילך בדרכם של קודמיו.