פוטין, ארדואן ורוחאני (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
פוטין, רוחאני וארדואן בפסגה משולשת | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא אירן חסן רוחאני סיכמו היום (שלישי) כי ימשיכו ויעמיקו את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, ובינן לבין רוסיה. מקור בממשלת טורקיה מסר כי ההחלטה לחיזוק הקשרים נובעת מהרצון למציאת פתרון למלחמת הדמים המתחוללת בסוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחת טלפון בין ארדואן לנשיא הרפובליקה האסלאמית אמר הנשיא הטורקי כי לאחר מתקפת המערב על סוריה בסוף השבוע האחרון, על שתי המדינות להימנע מפעילות העלולה להגביר את המתח באזור.

המאמצים להרגעת רוחות המלחמה באזור מגיעים אחרי יממה מתוחה, בה נשמעו איומים מצד סגן שר החוץ הרוסי לפיהם מתקפה נוספת של ארה"ב על אדמת סוריה עלולה "לעורר תגובה תקיפה יותר". סוכנות הידיעות הרוסית דיווחה, כי ההערכות ברוסיה הן כי לאמריקנים אין כוונה לבצע תקיפות נוספות.

s-300 (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך לסוריה. מערכת טילי S-300 | צילום: רויטרס, חדשות

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר הלילה כי ארצו תצייד בקרוב את משטר אסד במערכת ההגנה המתקדמת S-300 בתגובה למתקפה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת. לדברי לברוב, המתקפה "שכנעה אותנו לעזור לצבא סוריה כדי להרתיע את התוקפנות". בריאיון ל-BBC טען הדיפלומט הרוסי הבכיר ביותר כי הנשיא פוטין ניסה להימנע מהמהלך במשך שנים, אך שוכנע במהלך סוף השבוע.

"הנשיא פוטין כבר התייחס לנושא הזה והזכיר כי לפני מספר שנים, לבקשת השותפים שלנו, החלטנו לא לספק את S-300 לסוריה", אמר לברוב. "כעת, כאשר התוקפנות המקוממת הזו בוצעה מצדן של ארה"ב, צרפת ובריטניה , עלינו לחשוב איך לוודא שסוריה מוגנת כמדינה".

במהלך הריאיון דחה לברוב פעם נוספת את הטענה כי אסד השתמש בנשק כימי בדומא ותקף את המעצמות שמאשימוץ את אסד לשווא. באשר למתיחות בסוריה, שרק הלכה והחריפה לאחר יום שבת, אמר שר החוץ של רוסיה כי הוא "מאמין שזה מצב שנוצר באמצעות ההתנהגות הפזיזה מאוד של עמיתינו המערביים שלנו".