התחממות ביחסים? כיממה לאחר המפגש ההיסטורי בין מנהיגי ארצות הברית וצפון וקוריאה, נראה כי לשיחה בין השניים יהיו השלכות חיוביות. סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית דיווחה כי קים הסכים לבצע צעדים בוני אמון מול וושינגטון - בתנאי שכאלו יגיעו קודם מצד ארצות הברית. כמו כן, דווח כי טראמפ הסכים במהלך הפגישה להסיר את הסנקציות ולהפסיק את התרגילים הצבאיים. טראמפ: "לקים האפשרות להיזכר כמי שהבטיח את ביטוחנם ושיגשוגם של אנשי ארצו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקני כי קים עשה צעד אמיץ "לקראת עתיד טוב יותר לאנשיו" כשהחליט להגיע לפגישה. "הועידה בנוכחות נשיא ארצות הברית ומנהיג צפון קוריאה מוכיח כי שינוי אמיתי זה דבר אפשרי!", כתב. "העולם לקח צעד אחורה מאסון גרעיני פוטנציאלי. אין יותר שיגורי טילים, ניסויים גרעיניים או מחקר! תודה למזכ"ל קים".

כמו כן, בצפון קוריאה דיווחו, לראשונה מאז קיום הפגישה, על פרטי ההסכמות בין הצדדים. לפי הדיווח בתקשורת המקומית, קים וטראמפ קיבלו את הזמנות שני הצדדים לקיים ביקור הדדי - במדינות שעד אתמול נחשבו לאויבות מרות. לפי סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, השניים הסכימו על הדברים במהלך הפגישה בסינגפור.

בין ההצהרות שסימנו את שינוי המגמה המהיר הייתה הצהרתו של טראמפ כי יופסקו התמרונים הצבאיים המשותפים בין ארה"ב לדרום קוריאה. "אנחנו לא הולכים לעשות משחקי מלחמה כל עוד אנחנו עוסקים במשא ומתן ברוח ואמון טובים", אמר הלילה טראמפ בריאיון לרשת "פוקס" האמריקנית לאחר פגישתו עם המנהיג הצפון קוריאני.

טראמפ וקים לוחצים ידיים (צילום: SKY NEWS, חדשות)
טראמפ וקים במהלך הפסגה בסינגפור | צילום: SKY NEWS, חדשות

אמנם כשנשאל על נושא ביקורו של קים ג'ונג און בארה"ב ענה טראמפ באופן מעורפל: "אני חושב שכשהזמן יהיה מתאים הוא לחלוטין יבוא לבית הלבן". היום, הודעות של סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית טענו כי שני המנהיגים קיבלו את הזמנות מקבילם לביקור במדינות. הזמן המדויק לאותם ביקורים עוד לא ידוע.

בנוסף לכך, סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית עדכנה כי כבר במהלך הפסגה בין שני המנהיגים אתמול בסינגפור, התחייב טראמפ להסיר את הסנקציות שהטילה ארה"ב על המדינה המבודדת. מצדו של טראמפ לא ניתנה תגובה להצהרה הצפון קוריאנית.

"קים הוכיח ששינוי אמיתי אפשרי"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קיים מסיבת עיתונאים מיוחדת, אחרי החתימה ההיסטורית על מסמך הבנות להמשך הדיונים עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור, בו הסכים קים ג'ונג און להתפרק מנשק גרעיני. בתום שיחה פרטית בליווי מתורגמנים אישיים בלבד וארוחת צהריים משותפת, הכריזו המנהיגים על פגישה חיובית והתחממות ביחסים. "אין גבול למה שצפון קוריאה יכולה להשיג אם תוותר את הנשק הגרעיני", אמר הנשיא האמריקני במסיבת העיתונאים.

פסגת טראמפ וקים הראשונה (צילום: AP, חדשות)
טראמפ וקים במהלך הפסגה בסינגפור | צילום: AP, חדשות

הנשיא האמריקני הבהיר מספר פעמים במהלך מסיבת עיתונאים שהוא מאמין בכנות דבריו של השליט הצפון קוריאני כשהתחייב להתפרק מנשק גרעיני, אך הבהיר כי הסנקציות על פיונגיאנג, נכון לעכשיו, לא יוסרו. "אני ניצב בפניכם כשליח של העם האמריקני עם מסר של תקווה ושלום", הוסיף טראמפ. "היו 24 שעות נהדרות. זה נמשך זמן רב, שלושה חודשים. הצגנו לקים ולנציגיו סרטון שמגלם את מה שניתן להשיג. יש לצפון קוריאה פוטנציאל להיות מקום מדהים והוא מבין את זה ורוצה לעשות את הדבר הנכון".