האי הגדול בהוואי מצוי בכוננות גבוהה מאז אתמול בערב (שישי) אחרי שהר הגעש קילאוויאה התפרץ והזרים לאבה לעבר שכונות מגורים. כ-1,700 תושבים פונו מבתיהם כשבמקביל פקדה את האזור סדרת רעידות אדמה עוצמתיות, ללא פגיעה בחיי אדם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדענים וגורמי רשויות מזהירים את התושבים מפני המשך הפעילות הוולקנית ורעשי האדמה, החזק שבהם נרשם בעוצמה של 6.9 והרעיד את הבניינים הקצה הדרום-מזרחי אתמול אחר הצהריים. עד כה נהרסו שני בתים והרשויות מתריעות מפני רמות גבוהות של גופרית דו-חמצנית, שעשויה לגרום לקשיי נשימה ולגירודים בעור.

"עד שנראה שרעידות האדמה ישככו הפעילות הזאת צפויה להימשך", אמרה טינה ניל, מדענית באתר המעקב של הוואי בסקר הגאולוגי של ארה"ב, אחרי מפגש עם תושבים. חלק מהנוכחים שאלו את גורמי הרשויות כשדמעות בעיניהם אודות ביזה, מגבלות תנועה וצעדי זהירות. "זה היה יום מאתגר עבור כולנו", הוסיפה ניל.

1,700 תושבים פונו מבתיהם (צילום: רויטרס)
1,700 תושבים פונו מבתיהם | צילום: רויטרס

בסוכנות ההגנה האזרחית של מחוז הוואי מסרו כי נרשמו 6 רעשי אדמה ביממה האחרונה. למרות שזרימת הלבה נחשבת מצומצמת יחסית וכיסתה עד כה 125 קילומטרים רבועים, בסוכנות צופים התפרצויות נוספות של הסלעים המותכים שיכולים להגיע ל-1,150 מעלות צלסיוס.

קילאוויאה, מהרי הגעש הפעילים בעולם ואחד מחמישה על האי, מצוי במצב של התפרצות מתמשכת כבר 35 שנה. ביום חמישי החל ההר לפלוט לבה לעבר שכונות מגורים בסדרה של רעידות אדמה שנרשמה בשבוע האחרון.