"האמריקנים והציונים תמיד הובסו". חמינאי (צילום: רויטרס, חדשות)
סנקציות על אירן | צילום: רויטרס, חדשות

ארצות הברית הטילה היום (שלישי) סנקציות חדשות על חמישה אירנים שלטענתה קשורים למשמרות המהפכה. נמסר שהסנקציות הופעלו משום שהחמישה סיפקו אמצעים ומידע טכנולוגי על טילים בליסטיים לח'ותים בתימן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המומחים הבליסטיים האירניים עליהם הוטלו הסנקציות הם מחמוד בגהארי קזמאבד, מוחמד אגהא ג'אפארי, ג'בד בורדבאר שיר אמין, מהאדי אזארפישהא וסעיד מוחמד אלי האדאדנהאד. שמותיהם פורסמו באתר הרשמי של משרד האוצר האמריקני. על פי האמריקנים, המידע והאמצעים שימשו את הח'ותים כדי לשגר טילים לעבר ערים ותשתיות נפט בערב הסעודית.

אתמול מזכיר המדינה האמריקני החדש מייק פומפאו נאם והציג את הגישה החדשה של וושינגטון כלפי טהרן לאחר שהנשיא הודיע ב-8 במאי על פרישה סופית מהסכם הגרעין. בנאום, שזכה כבר בארה"ב לכינוי "תכנית ב'", הציג פומפאו - ראש ה-CIA לשעבר שנכנס לתפקידו לפני כחודשיים -  12 דרישות מטהרן והכריז: נקל את הסנקציות שנטיל על משמרות המהפכה רק כאשר וושינגטון תראה שינויים מוחשיים במדיניות האירנית.

את נאומו פתח פומפאו בהאשמות כי הסכם הגרעין פגע בביטחון העולם כולו בשל כשליו, שממשל אובמה לא השכיל לזהות בזמן והודיע כי הפרישה האמריקנית לא נתונה למשא ומתן. הוא האשים כי ההסכם גם אפשר לטהרן להמשיך ב"דהירה" שלה ברחבי המזרח התיכון.

"אירן מסכנת את העולם כולו - הסכם הגרעין לא הפסיק את תכנית הגרעין שלה", האשים. "אנו נבטיח שלאירן לא יהיה נשק גרעיני - לא עכשיו, לא אף פעם". מזכיר המדינה הודיע כי הבית הלבן יטיל את הסנקציות "הכבדות ביותר בהיסטוריה" כדי לסכל את הגרעין האירני.

החות'ים הם פלג שיעי, המהווה כ-30% מאוכלוסיית תימן. החות'ים נמצאים בקשרי ידידות עם איראן וחיזבאללה ורואים בגופים סונים שונים כגון ערב הסעודית ואל-קאעידה בחצי האי ערב אויבים, אך במשותף לסונים, רואים במערב ובמיוחד ארצות הברית וישראל, אויב.

ממשלת תימן מצויה במלחמה נגד הח'ותים משנת 2015, מלחמה עקובה מדם המובילה את המדינה לסיפו של משבר רעב.