תרזה מיי, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
תרזה מיי. "בטוחה בהצלחת המבצע" | צילום: רויטרס, חדשות

שעות אחרי התקיפה המערבית בדמשק, ובצל הטענות על "פגיעה בריבונות הסורית" ועל יירוט של הטילים על ידי מערכות ההגנה האוויריות במדינה, בריטניה וצרפת מגינות על ההחלטה לתקוף וטוענות - יש בידינו הוכחות כי משטר אסד השתמש בנשק כימי נגד המורדים בדומא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי בלונדון "יודעים שהמשטר הסורי אחראי למתקפה הכימית" וכי היא "בטוחה בהצלחת הפעולה בסוריה". מיי הוסיפה כי היא לא יכולה לומר הכל, אך ציינה כי מסוק של המשטר טס מעל דומא, ולשאר הכוחות אין מסוקים כאלה.

מיי הבהירה כי המתקפה המשולשת היא תגובה על המתקפה הכימית של אסד, וטענה כי היא אמנם התבצעה בסוריה, אך היא "מסר לכל מי שחושב להשתמש בנשק כזה. לא ניתן להשתמש בנשק כימי, לא בסוריה ולא ברחובות בריטניה". בכך אזכרה מיי את הרעלת המרגל הרוסי סרגי סקריפל בבריטניה, שיוחסה לרוסיה.

במקביל, בצרפת מפרסמים דוח שמוכיח את הטענה לפיה אסד ביצע את המתקפה הכימית בדומא למרות הכחשות המשטר. שר החוץ הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן, התייחס לתקיפה ואמר כי היא הגיעה בעקבות חציית הקו האדום שהציבה הרפובליקה. "אמרנו בעבר שלא נשב בשקט, משטרו של אסד החליט לשבור את הטאבו והוא לעג לכל ערכי המערב - מחוקי המלחמה ועד עקרונות הומניטריים". עם זאת, צרפת הבהירה כי מדובר בפעולה חד פעמית, ממוקדת ופרופורציונלית שנועדה להרוס את "התוכנית לפיתוח נשק כימי של אסד".