סיפורי סבתא: אתם מכירים אותה כבבושקה - הבובה הרוסית שבתוכה מסתתרת בובה זהה, קטנה יותר - ובתוכה עוד בובה - קטנה עוד יותר, ובתוכה עוד אחת - קטנה אפילו יותר. אלא שהבובה הזו בכלל לא רוסית במקור ואפילו לא קוראים לה "בבושקה".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מטריושקה" - זה השם הנכון של הבובה שנראה שמקורה הוא בכלל ביפן. מי שככל הנראה "ייבאו" אותה משם לרוסיה היו התעשיין הרוסי אנטולי מאמונטוב ואשתו שטיילו ביפן בסוף המאה ה-19. הם רכשו שם בובה בדמות אליל שנפתחה לשני חלקים - ובתוכה בובות דומות וקטנות יותר. במקרה, או שלא - במפעל הצעצועים של מאמונטוב החלו לייצר בובה כזו שצורתה במקור הזכירה דמות נשית ועגלגלה. כך הפכה דמות הסבתא הרוסיה לזו המזוהה עם הבובה.

ולמה בכלל קוראים לה "מטריושקה"? ייתכן שהשם נגזר מהמילה "מטריונה" - שעל פי אחת ההשערות הייתה העוזרת של משפחת מאמונטוב. לפי השערה נוספת, שמה של הבובה נגזר בכלל מהמילה הלטינית "מאטר" שפירושה אמא.

בבושקות (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשותהבובה הוצגה לראשונה בשנת 1900 בפריז - ומאז הלכה והתפשטה ברחבי העולם בשלל דגמים וצורות. כיום תוכלו למצוא מטריושקה בכל חנות מזכרות ברוסיה - בדמויות של סבתא אבל לא רק - גם בדמויות של מפורסמים רבים כמו למשל מסי או רונאלדו, במיוחד לימי המונדיאל שמתארח ברוסיה. 

יש גם מטריושקות של מנהיגים - אחת הפופולריות ביותר היא זו של הנשיא הרוסי הכל-יכול ולדימיר פוטין. איפשהו, יש גם מטריושקה של ראש הממשלה נתניהו.